PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : گیاه و طبیعتsomi
06-28-2011, 00:02
گیاه آویشن
این گیاه یکی از شناخته شده ترین گیاهان دارویی است از تیره نعنا، ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) از گونه گیاهان علفی بوده و بصورت درختچه ای کوتاه و پر شاخه می باشد که برگهای نازک و متقابل دارد .
دارای گل هایی سفید و چتری و منفرد است . گونه های مختلفی از آن در کوهستانهای ایران می روید و نام های گوناگونی دارد، از جمله در همدان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) به آن آزربه و در کوخرد ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) هرمزگان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) به آن اَوشُه و در زبان آذری به آن کهلیک اوتی می گویند.
تاریخ گل دهی این گیاه از اردیبهشت ماه تا شهریور ماه می باشد این گیاه را می توان به فراوانی در نقاط کوهپایه ای، خاکهای شنی، زمینها ی سنگلاخی، مراتع، جنگلهای آزاد و در مناطق کم درخت و پست بدست آورد .
توزیع جغرافیائی این گیاه در مناطق معتدل اروپا، آسیا، ایسلند و اطراف رودخانه ها می باشد .
به طور معمول قسمتهای هوایی این گیاه قبل از مرحله گل دهی جمع آوری می گردد قسمتهای فوقانی گیاه را به همراه گل چیده و در مکانی خشک و در سایه و تحت حرارت خشک می نمایند .
آویشن در طب سنتی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ایران ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و اروپا ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، مصرف دارویی دارد. این گیاه علفی و معطر، دارای خواص دارویی بسیاری است و از آن در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی و آرایشی استفاده متنوعی می شود قسمت های دارویی این گیاه سرشاخه های آن و برگ خشک شده آن است.
این دارو دارای عطر بوده و علاوه بر آن طعمی تلخ و ادویه ای دارد و از این جهت در تهیه مواد غذایی و انواع ادویه ها نیز از این گیاه استفاده می گردد.
اثرات درمانی گیاه :
درمان بیماریهای مجاری تنفسی فوقانی و نیز ناراحتی های چهار هاضمه به علت کاهش اسپاسم در جلوگیری از نفخ مفید می باشد .
فرم دم کرده آن به صورت قطره یا شربت برای سرفه های محرک زکام و آبریزش مجاری تنفسی به کار می رود .
برای درمان زخم های چرکی و رماتیسم نیز کاربرد دارد که بصورت استعمال خارجی می باشد همچنین از اسانس این گیاه که دارای خاصیت ضد عفونی کننده است برای تهیه برخی غرغره ها، دهان تسویه ها و خمیر دندان ها استفاده می گردد.

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

Ali
06-28-2011, 02:19
تشکر بابت مطالب مفید
قبلا خیلی در برنامه ها به گیاه ها توجه میکردیم و برنامه های مخصوص برای کندن آویشن ریواس والک ریواس سیرک چای کوهی پونه گزنک و .....میزاشتیم مخصوصا سمت گلابدره به کلک و منطقه پیاز چال که پر بود از والک

somi
06-28-2011, 04:31
تشکر بابت مطالب مفید
قبلا خیلی در برنامه ها به گیاه ها توجه میکردیم و برنامه های مخصوص برای کندن آویشن ریواس والک ریواس سیرک چای کوهی پونه گزنک و .....میزاشتیم مخصوصا سمت گلابدره به کلک و منطقه پیاز چال که پر بود از والک

الانم توجه کم نشده یه کوچولو فرصت کم شده

راستش چای کوهیو آویشنایی که پارسال از مسیر پرسون و پیر زن کلوم چیدم تموم شده اگه بشه خیلی دوست دارم برم بزنم به کوه فقط به همین نیت

saeedeh
06-28-2011, 05:51
کاسنی؛ مقوی کبد و معده
کاسنی با نام علمی CICHORIUM INTYBUS، گیاهی از خانواده ی گل مینا(COMPOSITAE) می باشد. کاسنی، گیاهی علفی است که ارتفاع آن به طور متوسطبه یک متر می رسد؛ دارای ریشه های قوی و نسبتاً طویل می باشد. بر روی برگ ها، بریدگی های عمیقی وجود دارد که در قسمت انتهایی شبیه به مثلث می شوند. گلهای آبی رنگ بسیار زیبایی دارد. عمر این گیاه با توجه به شرایط زندگی، یک ساله، دوساله یا چند ساله می باشد. کاسنی در نواحی نسبتاً مرطوب، با ارتفاع کم رشد می کند و بومی نواحی اروپا، هندوستان و مصر می باشد. البته گسترش آن در دنیا زیاد است و در نقاط دیگر از جمله آسیا،آفریقا و قسمت هایی از آمریکا هم می روید.
کاسنی، در نقاط مختلف ایران به طور خودرو وجود دارد. قسمت های مورد استفاده ی آن ، ریشه و برگها ی آن می باشد. البته ممکن است به غیر از برگ ها از سایر قسمت های هوایی گیاه نیز استفاده شود.
کاسنی به نام عمومی CHICORY در جهان معروف می باشد و نقاط اصلی رویش آن در ایران شامل نواحی کم ارتفاع البرز،قزوین، رشت، اطراف تهران، کرج، آذربایجان، رودبار، ارومیه، لاهیجان،بلوچستان، بجنورد، مشهد، فریمان و بسیاری از نقاط دیگر می باشند.
ترکیبات مهم:
ریشه ی این گیاه، حاوی حدود 8 درصد پلی ساکاریدیبه نام اینولین(INULIN) است. ترکیبات تلخ از جمله لاکتوسین((LAKTUCIN ولاک توکوپیکرین (LACTUCOPICRIN) ، شیکوریک اسید، فلاونوئیدها، گلوکوزیدها،قندها و تانن ها از دیگر ترکیبات ریشه می باشند. همچنین ریشه ی گیاه،حاوی بسیاری ترکیبات بخار شونده ی معطر است که "استوفنون ((ACETOPHENONE" شاخص ترین آنها می باشد.
اثرات مهم:
ترکیبات محلول در آب کاسنی، خاصیت مسکن دارند و بعضی از قندهای موجود در آن(اولیگوساکاریدها OLIGOSACHARIDES) دارای خاصیت افرایش میکروب های مفید وکاهش باکتری های بیماری زا در روده می باشند. مطالعات جدید نشان می دهند که برخی ترکیبات موجود در کاسنی، در مشکلاتی از جمله یبوست ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ، اسهال های میکروبی، ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) سرطان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و بیماری های قلبی- عروقی، ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) می توانند موثر واقع گردند.
همچنین طبق مطالعات انجام شده بر حیوانات آزمایشگاهی، مواد موثر کاسنی می توانند از سرطان روده ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) جلوگیری کند. از دیگر اثرات مفید کاسنی، حفاظت کبد ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) در برابر سموم کبدی است و این اثر با ماده ای به نام تتراکلروکربن(CARBON TETRACHOLORIDE) به اثبات رسیده است.
عصاره ی الکلی ریشه ی کاسنی، اثرات ضد ورم و ضد التهابی نیز دارد. از دیگر اثرات کاسنی، اشتها آوری ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و خاصیت ضد ترش کردن معده ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) را می توان نام برد.
ریشه ی گیاه کاسنی می تواند بعضی قارچ کش ها را جذب نماید که در اینصورت باعث سمیت می شود. البته موارد مذکور بسیار محدود می باشند، ولی نباید آنها را از نظر دور داشت.
مصرف کاسنی از زمان قدیم و حداقل ازقبل میلاد مسیح مرسوم بوده است. از جمله مصارف مهم این گیاه که از قدیم نیز رواج داشته، مصرف آن به عنوان مقوی کبد و کاربرد آن در بیماری های کبدی بوده است.امروزه نیز یکی از مصارف مهم آن در مشکلات کبدی است.همچنین اثراتی از جمله مقوی معده، مدر(ادرار آور)، تصفیه کننده ی خون، صفرا ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) بر، تب ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) بر، اشتها آور، درمان نقرس ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ، کمک در درمان رماتیسم، ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) دفع رسوبات ادراری و رفع کم خونی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) برای آن قائل می باشند که البته این موارد در حال تحقیق بوده و درآینده ای نه چندان دور موارد درمانی قطعی و جدیدی برای آنها پیش بینی می*شود.
تهیه اشکال دارویی:
15- 8 گرم از برگ های تازه یا خشک را دریک لیتر آب، به مدت یک ربع ساعت دم می کنند. سپس مخلوط به دست آمده را ازصافی عبور می دهند. یک لیوان از این دم کرده را قبل از هر وعده ی غذایی می توان میل کرد یا جوشانده ی آن را به همین روش (15- 8 گرم برگ گیاه، دریک لیتر آب به مدت 5 دقیقه جوشیده شود) مورد استفاده قرار می دهند.
درصورتی که از ریشه ی کاسنی استفاده شود(دم کرده یا جوشانده)، 20- 15 گرم ریشه ی له شده در یک لیتر آب، مانند روش قبل تهیه و مصرف می شود.

[Only Registered And Activated Users Can See Links]
[Only Registered And Activated Users Can See Links]
[Only Registered And Activated Users Can See Links]

samira
06-28-2011, 06:07
گل گاوزبان

گیاه گل گاوزبانبه عنوان یکی از غنی ترین منابع اسیدهای چرب ([Only Registered And Activated Users Can See Links] A7%DB%8C_%DA%86%D8%B1%D8%A8&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF) اصلی بشمار می رود بطوریکه از آن به عنوان غنی ترین منبع شناخته شده برای(Gamma Linoenic Acid (GLA در نزد بشر معرفی شده است. گل گاوزبان یک گیاهعلفی یک ساله است که ازاردیبهشت ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) تاشهریور ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) گل می دهد.
به صورت دم کرده مصرف می شود و برخی مقداری فندق ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) هم با آن مصرف می کنند.

گاوزبان گیاهی است علفی و یکساله که ارتفاع ساقه آن تا ۶۰ سانتیمترمی رسد ساقه آن شیاردار و خاردار می باشد. برگهای این گیاه ساده و پوشیده از تارهای خشن است. گلهای آن به رنگ آبی، سفید و بنفش می باشد.
گل گاوزبان احتمالا از شمال آفریقا به نواحی دیگر راه یافته و امروزه درمنطقه مدیترانه، نواحی شمال آفریقا و قسمت هایی از خاورمیانه می روید. گل،برگ و سرشاخه های گلدار آن به مصرف دارویی می رسد.

گاوزبان گیاهی مقاوم به شوری است که قادر به جذب یون های سدیم، کلر،پتاسیم، کلسیم و منیزیم از خاک می باشد و می توان از این گیاه برای خارج ساختن این یون ها از خاک و اصلاح خاک های شور وقلیا ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) استفاده کرد.
گاوزبان از نظر طب قدیم ایران سرد است.
۱)گل گاو زبان و برگ های تصفیه کننده خون است.
۲)آرام کننده اعصاب است.
۳)عرق آور است.
۴)ادرار آور است.
۵)کلیه ها را تقویت می کند.
۶)سرماخوردگی را برطرف می کند.
۷)برای از بین بردن سرفه از دم کرده گل گاو زبان استفاده کنید.
۸)در درمان برونشیت موثر است.
۹)بی اختیاری دفع ادرار را درمان می کند.
۱۰)التهاب و ورم کلیه را درمان می کند.
۱۱) در درمان بیماری سرخک و مخملک مفید است.
۱۲)ضماد برگ های گاو زبان برای رفع ورم موثر است.
۱۳)برگهای گاوز بان را بپزید و مانند اسفناج از آن استفاده کنید.
۱۴)برگهای تازه گل گاو زبان دارای مقدر زیادی ویتامین C می باشد و در بعضی از کشورها آنرا داخل سالاد می ریزند.


[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

samira
06-30-2011, 06:09
باریجه، کما یا قسنی (Ferula gummosa) گیاهی خودرو از خانواده چتریان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) می باشد. از شیره ریشه آن ماده ای معطر گرفته می شود که در زبانهای اروپایی galbanum خوانده می شود و کاربرد دارویی دارد.
در کتب قدیم با نام «انجدان» و در زبان سریانی ([Only Registered And Activated Users Can See Links] D9%86%DB%8C) «انگدان اوگاما» خوانده می شد. گیاهی جدا گلبرگ و شامل ۱۵۰ جنس و در حدود ۳۰۰۰۰ گونه می باشند. باریجه گیاهی پایا با ساقه ضخیم به ارتفاع ۱ تا ۲ متر و برگهایی به رنگ سبز ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) مایل به خاکستری و پوشیده از تار به طول ۳۰ سانتیمتر بوده، رشد گیاه بصورت روزت بوده و از سن پنج سالگی به بعد با ایجاد ساقه گل دهنده به مرحله زایشی وارد می گردد. گیاه باریجه در طول عمر تنها یک بار به گل نشسته و بذر می دهد و پس از آن از بین می رود. گلهای آن زرد و مجتمع به صورت چترهای مرکب و عموماً به صورت دستجات فراهم در قسمت های فوقانی ساقه ظاهر می گردد. میوه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) بیضی شکل و دراز به طول ۲/۱۲ تا ۲/۱۵ میلیمتر و عرض ۸/۵ تا ۸/۶ میلیمتر می باشد که کناره آن باریک تر از نصف قسمت محتوای دانه می باشد.
این گیاه در مناطق کوهستانی مرکزی و شمال شرق ایران می روید. ریشهٔ آن در زمین مانند چغندر قند ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و به رنگ قهوه ای مایل به سیاه است. با بریدن لایه ای نازک از این ریشه مایعی صمغ مانند به رنگ شیر بیرون می زند که در اثر گذشت زمان که در اصطلاح «مدار» خوانده می شود به زرد و سپس قرمز تغییر رنگ می دهد. ابزارهایی که برای بهره برداری از این گیاه استفاده می شود عبارتست از: تتیشه برای کندن پای آن که در اصطلاح به این عمل «پاورداری» گفته می شود. تیغی دسته دار و به شکل داس با دسته ای چوبی و بلند به اندازهٔ ۴۰ سانتیمتر برای بریدن لایه ای نازک از روی ریشه که در اصطلاح اهل فن بِبُرّی (با تشدید را) خوانده می شود. پیش بند برای بستن جلوی سینه مثل پیش بند آشپزخانه برای جلوگیری از چسبیدن شیرهٔ گیاه به لباس در حین برداشت آن. و کالتیک قوطی حلبی برای انباشتن شیرهٔ قرمز شدهٔ گیاه و انتقال آن به حلب های ۲۰ کیلویی. شیرهٔ گیاه که پس از برداشتن لایهٔ نازک برون زده است و با گذشت چند روز رنگ آن به زرد و سرخ تغییر کرده با وسیله ای به نام «کارد» که ملاقه مانند و بادستهٔ چوبی کوتاه است از روی بدنه ریشه برداشته شده و باز با ببری لایه ای دیگر بریده میشود. پس از چند روز شیرهٔ بیرون آمده تغییر رنگ داده عمل گرفتن آن از سر گرفته می شود. بریدن ها و گرفتن ها تا جایی که در ریشهٔ گیاه شیر باشد ادامه میابد. فصل انجام این کار از اواخر بهار تا پایان تابستان است
خواص این گیاه : 1. طبع آن خیلی گرم و خشک است. 2. جهت خردکردن سنگ مثانه و کلیه این صمغ را با عسل مخلوط کرده میل شود. 3. برای خارج کردن جنین مرده و مشیمه صمغ را با سرکه و مرمکی رقیق کرده میل کنید. 4. جهت درمان بواسیر کمی از صمغ آن را در آب حل نموده به مدت 3 روز بنوشید. 5. جهت تسکین درد پهلو و کمر صمغ را در عرق گزنه حل نموده با روغن زیتون مخلوط نموده به صورت ضماد در محل درد بگذارید.[Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

samira
06-30-2011, 06:24
شاه تره
شاتره یا شاهتره با نام عمومی Common fumitory , Earth smoke گیاهی است علفی به ارتفاع تا 80 سانتی متر که در مزارع، باغ ها و زمین های کشاورزی به حالت خودرو می روید.
شاخه های ظریف فراوان و برگ هایی با تقسیمات بسیار زیاد، باریک و کوچک دارد. گل های شاتره کوچک به رنگ سفید یا سفید مایل به گلی است که به صورت مجتمع و گل آذین خوشه قرار گرفته اند. میوه ها کوچک و کروی هستند. قسمت مورد استفاده ی شاتره تمام قسمت های هوایی آن می باشد.
گونه ی Officinalis این گیاه در ایران رویش ندارد و آن چه به نام شاتره در بازار ایران وجود دارد، مربوط به دو گونه ی Parvifelora fumaria و Fumaria villantii است.
شاتره از زمان عهد عتیق شناخته شده و در کتاب های "خواص گیاهان" مربوط به قرون وسطی توصیف شده است. این گیاه در طب سنتی، برای درمان اگزما و بیماری های دیگر پوستی به کار می رفته است، هم چنین به عنوان ملین و مدر مصرف می شده است. در دهه ی گذشته، این گیاه دوباره مورد توجه قرار گرفت، زیرا بنا به گزارشاتی، به احتمال زیاد عصاره ی آن در بهبودی بیماری های قلبی- عروقی و دستگاه کبدی- صفراوی موثر است.
این گیاه بومی اروپا و آسیاست. در کنار جاده ها به عنوان علف هرز مزارع می روید و بیشتر توسط کشورهای شرقی اروپا صادر می گردد.
قسمت هوایی گیاه حاوی حدود یک درصد آلکالوئید است. بیش از 30 عدد آن ها تعیین فرمول شده اند. اکثر این الکالوئیدها از مشتقات بنزیل ایزوکنیولین هستند.
مهم ترین این آلکالوئیدها شامل فومارین(پروتوپین)، فوماری لین و سیناکتین هستند. از دیگر ترکیبات شاتره می توان فلاوونوئیدها، اسیدهای گیاهی به ویژه اسید فوماریک و موسیلاژ را نام برد.
اثرات مهم
• صفرا آور: آلکالوئید پروتوپین موجود در شاتره می تواند در مواردی باعث کاهش صفرا گردد و به اصطلاح دارای اثر Amphicholeretic است.
• همچنین در مشکلات قلبی-عروقی مصرف می شود.
• در طب عوام از شاتره به عنوان ادرار آور، مسهل و جهت رفع مشکلات پوستی از جمله اگزما استفاده می شود. اثر اخیر را مربوط به وجود اسید فوماریک در آن می دانند.
اسید فوماریک امروزه به طریقه ی سنتزی تهیه و در بعضی از فرمولاسیون های پوستی نظیر داروهای پسوریازیس مصرف می شود.
در ایران از این گیاه، فراورده های صنعتی وجود ندارد. در بعضی کشورها محصولاتی به شکل قطره از عصاره ی گیاه به صورت منفرد و یا مخلوط با گیاهان دیگر تهیه و به بازار عرضه شده است.
تهیه ی چای:
به 2 تا 4 گرم خشک شده ی گیاه(مخلوط برگ، گل و ساقه) یک لیوان آب جوش افزوده و 15 دقیقه می گذاریم بماند. سپس آن را صاف نموده و به صورت گرم قبل از غذا میل می کنیم.
می توان روزانه تا سه نوبت (صبح، ظهر و شب) این مقدار را تکرار کرد. جمعا می توان 6 تا 12 گرم گیاه خشک شده را که سه لیوان محصول صاف شده ایجاد می کند، در طول روز مصرف کرد.
مصرف مقدار عادی و دارویی شاتره دارای عوارض جانبی نیست. ولی مصرف مقادیر بسیار زیاد به دلیل وجود آلکالوئیدهای ذکر شده ممکن است باعث لرز، تشنج و مرگ گردد.
این گیاه آنتی کلی نرژیک، آنتی هیستامین، ضد ورم، ضد آریتمی، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، تقویت کننده ی قوای جنسی، کاهش تپش قلب، معرق، مسهل، ادرارآور، تهوع آور، بالا برنده ی فشار خون ، پایین آورنده ی پرفشاری خون، آرام بخش، سمی، مقوی معده، بی حس کننده، صفراآور و کاهش دهنده ی صفرا.
1- نمونه ی گیاه خشک در بازار دارویی به طور طبیعی به صورت خرد شده و قطعات کوچک است و احتیاج به خرد یا پودر کردن ندارد و می توان مستقیما آب جوش روی آن ریخت.
2- توصیه می شود دم کرده ی شاتره را گرم مصرف کنید. چون ممکن است با سرد شدن، مواد موثر آن رسوب کنند.
3- در بسیاری از موارد دیده شده است که جهت کسب اثرات مذکور شاتره، از عرق شاتره ی موجود در بازار استفاده می کند.ولی عرق شاتره دارای مقدار بسیاری ناچیزی از اسانس است و مواد موثر اصلی در آن وجود ندارد. بنابراین عرق شاتره دارای خواص اصلی شاتره نیست.
4- برای مشکلات کبدی، صفراوی و پوستی باید از دم کرده ی آن استفاده کرد و در این موارد عرق شاتره بی تاثیر است.[Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

saeedeh
07-01-2011, 03:58
واص گياه بادرنجبويه

گياه «بادرنجبويه» سالهاست كه توسط پزشكان مشرق زمين، براي درمان مشكلات خلقي استفاده مي شود؛ همچنين مصرف آن جهت سردرد با منشاء عصبي، ضعف حافظه و خستگي روحي مفيدست.
«وارنگ بو» يا «بادرنجبويه» در طب عوام براي مصارفي از قبيل رفع دل پيچه ناشي از نفخ و تقويت معده به كار مي رود و از مصارف اصلي و ويژگي هاي خاص آن، آرام كردن اعصاب و تقويت قلب است.
اين گياه به اشكال مختلفي از قبيل اسانس، عصاره روغني، روغن، پماد، كمپرس و دم كرده استفاده مي شود. اسانس اين گياه در آرام كردن درد معده با منشاء عصبي، احساس چنگ زدگي در معده، تپش قلب، سردردهاي يك طرفه، سرگيجه، عصبانيت، بي خوابي، استفراغهاي دوران بارداري، كم خوني دختران جوان، درد عصبي دندان و رفع تندخويي در دختران جوان و زنان بسيار مؤثرست.
برگ اين گياه، بهترين دارو براي كسي است كه هنگام نگراني واضطراب ناراحتي معده پيدا مي كند. دم كرده آن نيز جهت تهوع، مراحل اول سرماخوردگي، خستگي عصبي و افسردگي مفيدست.
کمپرس، پماد و روغن حاصل از اين گياه جهت دفع حشرات و درمان زخم نيش آنها و رفع تنش عصبي، از زمان ابن سينا تجويز شده است.


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

sogand
07-01-2011, 04:51
خیلی ممنون :
اطلاعاتتون در مورد گیاهان کوهی خیلی جالبه چقدر خوبه که آدم این گیاهارو بشناسه و خواص دارویی شو بدونه :wink:

samira
07-01-2011, 08:37
اسطوخودوس گیاه بومی حوزه مدیترانه می باشد و در سرتاسر جنوب قاره اروپا پراكنده است؛ جنوب آمریكا زیر كشت آن را متداول كرده اند. اسطوخودوس در خاك های مخلوط با شن و ماسه كه بخوبی آبیاری شوند و محل نیز آفتابگیر باشد، رشد می نماید در جنوب فرانسه و بریتانیا این گیاه را به صورت انبوه كشت می كنند. همچنین در باغچه منزل هم می توان اسطوخودوس را به شكل یك گیاه تزیینی كاشت و از محاسن آن بهره برد .

اسطوخودوس گیاهی است چندین ساله به ارتفاع حدود نیم متر با برگهای متقابل ، باریك ، دراز سبز رنگ و پوشیده از كركهای سفید پنبه ای . گلهای آن برنگ بنفش و بصورت سنبله می باشد .

قسمت مورد استفاده این گیاه ، گلها و سرشاخه های گلدار آن است . اسطوخودوس بوی بسیار مطبوعی درد . طعم آن تلخ است و بعلت بوی مطبوع آن در عطر سازی مصرف می شود .

اسانس اسطوخودوس كه از تقطیر گل و سرشاخه های گلدار این گیاه بدست می آید مایعی است زردرنگ یا زرد مایل به سبز كه دارای بوی مطبوعی است .

تركیبات شیمیایی:
اسانس اسطوخودوس دارای حدود 40% استات لینالیل است همچنین در آن تركیباتی نظیر اسید بوتیریك ، اسید پروپیونیك و اسید والریك ، لینالول آزاد و ژرامبول وجود دارد .

خواص داروئی:
اسطوخودوس از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است .

1)برای رفع خستگی و آرامش چند قطره روغن اسطوخودوس را در وان آب گرم ریخته و برای مدت یكربع ساعت در آن دراز بكشید .

2)گرفتگی ها را باز می كند .

3)مقوی معده است .

4)ادرار آور می باشد .

5)معرق است و تب را پائین می آورد .

6)صفرا بر بوده و كبد را بكار می اندازد و بیماری های كبدی را برطرف می كند .

7) ضد تشنج است .

8) برای تقویت عمومی بدن خوب است .

9)كرم های معده و روده را از بین می برد .

10)بیماری های سینه و سرفه را برطرف می كند .

11)در معالجه زكام موثر است .

12)از آن می توان بعنوان مسهل و تمیز كننده استفاده كرد.

13)برای رفع بیماریهای مجاری و ادرار مفید است .

14)برای برطرف كردن رعشه و سرگیجه حدود 5 گرم از پودر آنرا با عسل مخلوط كرده و هر شب بخورید .

15)برای رفع فراموشی و تقویت حافظه از دم كرده اسطوخودوس استفاده كنید .

16)برای رفع بیخوابی یك قطره از روغن اسطوخودوس را روی یك تكه پنبه بچكانید و آنرا داخل بالش خود قرار دهید خواب مطبوعی برای شما می آورد .

17)برای برطرف كردن غم و اندوه هر روز دم كرده اسطوخودوس بنوشید .

18)اگر دست و پای شما خواب می رود از این گیاه استفاده كنید .

19)برای پیشگیری از آب آوردن بدن دم كرده اسطوخودوس بنوشید .

20)زردی را برطرف می كند .

21)برای رفع حالت تهوع و سرگیجه مفید است .

22)سردرد و سردردهای یكطرفه را درمان می كند .

23)برای معالجه ضعف اعصاب مفید است .

24)طپش قلب را از بین می برد .

25) آسم را برطرف می كند .

26)برای رفع ترشحات زنانه می توانید از این گیاه استفاده كنید .

27)برای برطرف كردن سوء هاضمه یك قطره اسانس اسطوخودوس را در یك لیوان آب نیم گرم ریخته و یا یك فنجان از دم كرده آن را بنوشید .

28)اسطوخودوس درمان كنده رماتیسم ، آرتروز و نقرس است . برای این منظور كمپرس آنرا بر روی عضو مورد نظر بگذارید و یا اینكه 2 قطره روغن آنرا با یك قاشق روغن بادام و یا روغن زیتون مخلوط كرده و عضو دردناك را با آن ماساژ دهید .

29)زخم های كهنه را با مالیدن اسانس اسطوخودوس كه در الكل حل كرده اید برطرف كنید .

30)برای درمان بیماریهای ریوی 2 تا 3 قطره روغن اسطوخودوس را با یك قاشق غذا خوری روغن بادام و یا روغن زیتون مخلوط كرده و سینه و پشت بیمار را ماساژ دهید .

31) مالیدن پماد اسطوخودوس زخم ها را ضد عفونی كرده و التیام می بخشد .

32)برای برطرف كردن بوهای نامتناسب در منزل چند قطره روغن اسطوخودوس را در آب ریخته و بگذارید به آرامی بجوشد عطر مطبوعی را در هوا پخش می كند .

33)برای رفع بیخوابی یك قاشق چایخوری پودر اسطوخودوس را با یك قاشق چایخوری پودر سنبل الطیب مخلوط كرده و در یك لیوان آبجوش ریخته و بمدت 10 دقیقه دم كنید . این دم كرده را یكساعت قبل از رفتن برختخواب میل كنید تا بیخوابی شما برطرف شود .


طرز استفاده:
1) دم كرده اسطوخودوس : حدود 5 گرم سرشاخه گلدار و یا گل این گیاه را در یك لیتر آبجوش ریخته و بمدت 10 دقیقه دم كنید . مقدر مصرف این دم كرده 4-3 فنجان در روز است .

2)كمپرس اسطوخودوس : 30 گرم گل و یا سرشاخه گلدار این گیاه را با یك لیتر آبجوش مخلوط كرده و بمدت 10 دقیقه دم كنید .

3)اسانس و روغن اسطوخودوس را می توانید از فروشگاه گیاهان دارویی و یا داروخانه ها تهیه كنید برای مصرف یك قطره از آنرا با یك قاشق روغن بادام و یا روغن زیتون مخلوط كرده و برای ماساژ استفاده كنید . و یا یك قطره آنرا روی یك حبه قند و یا یك قاشق عسل مخلوط كرده بخورید .

مضرات :
اسطوخودوس گیاهی است بی ضرر كه همه می توانند از آن استفاده كنند . فقط برای اشخاص صفراوی مزاج خوب نیست و باعث آشفتگی می شود . اینگونه اشخاص باید آنرا با سكنجبین یا كتیرا بخورند .


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]
مزرعه اسطو خودوس
[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

sogand
07-01-2011, 08:56
گیاه اسطوخودوس چه مزرعه زیبایی داره آدم دلش می خواد وسط مزرعه راه بره از آفرینشهای زیبای خدا لذت ببره :wink:

sogand
07-02-2011, 08:08
افسنطین Arthemisia absintium
گیاهی علفی وپایا به ارتفاع 60-40 سانتیمتر، برگهای متناوب با بریدگیهای عمیق و باریکو پوشیده از تارهای فراوان و مجموعاً به رنگ خاکستری روشن با ظاهر کاملاًمشخص جلوه می کند. گل ها ترکیبی از لوله ای و زبانه ای، میوه فندقه و ازکلیه قسمتهای افسنطین بوی قوی استشمام می شود. نوع وحشی افسنطین از لحاظدارویی ارزش بیشتری دارد.
مواد مؤثره : اسانس (توژون، لاکتون، الکلهای سزکویی ترپن)، گلیکوزید تلخ (آبسینطین)، آنتی بیوتیک
خواصدرمانی : ضد کرم قوی (بخصوص اسکاریس)، تقویت کننده معده و قلب، آرام بخش وتسکین دهنده دردهای قاعدگی، ضد روماتیسم، تنظیم کننده قاعدگی، اشتها آور،درمان تنبلی دستگاه گوارش و کبد، رفع ریزش مو
روش استفاده : گلها به شکل دم کرده و یا تنتور
1 – زنجبیل + افسنطین : تسکین دهنده دردهای قاعدگی
2 – افسنطین + بابونه + بادرنجبوبه + سنبل الطیب : آرام بخش، درمان اضطراب وبی قراری، روان افزا، مقوی اعصاب، تنش های دوران یائسگی، افسردگی، ضد نفخو ضد اسپاسم و ضد درد خفیف
عوارض جانبی :
به علت وجودتوژون مصرف حتماً با انقطاع همراه باشد. (2 هفته درمان 1 هفته استراحت) درغیر اینصورت یا ایجاد مسمومیت می کند و یا سیستم بدن با این مواد سازگارشده و عادت می کند. خانم های باردار، مبتلایان به هماتوری (کسانیکه خون درادرار دیده شده)، مبتلایان به خونریزی های داخلی، خانم های شیرده،مبتلایان به بواسیر و ناراحتی های مختلف دستگاه هاضمه[Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links]

AMIR
07-02-2011, 23:05
ممنون از دوستان واقعا مطالب مفیدی توی این فایل گذاشته شده . خیلی دوست دارم بعضی از این گیاه ها رو از نزدیک لمس کنم اگه دوستان میدونن این گیاه ها رو توی کدوم مناطق میشه پیدا کرد اطلاع رسانی کنن ممنون میشم .

این هفته برنامه چشمه تلخاب اجرا میشه ، کسی از دوستان می دونه چه گیاههای رو میشه توی این منطقه پیدا کرد ؟

somi
07-02-2011, 23:17
ممنونم از همه دوستان خوش ذوق با این همه استقبال

مزرعه گیاه اسطوخودوس خیلی جالب بود

somi
07-02-2011, 23:28
ممنون از دوستان واقعا مطالب مفیدی توی این فایل گذاشته شده . خیلی دوست دارم بعضی از این گیاه ها رو از نزدیک لمس کنم اگه دوستان میدونن این گیاه ها رو توی کدوم مناطق میشه پیدا کرد اطلاع رسانی کنن ممنون میشم .

این هفته برنامه چشمه تلخاب اجرا میشه ، کسی از دوستان می دونه چه گیاههای رو میشه توی این منطقه پیدا کرد ؟

تا اینجا که من دیدم و آشنا هستم توی این منطقه شوید کوهی ، پونه و گلپر هست
چای کوهی هم رشد میکنه ولی فکر می کنم دیگه زمانش گذشته باشه

AMIR
07-03-2011, 08:16
تا اینجا که من دیدم و آشنا هستم توی این منطقه شوید کوهی ، پونه و گلپر هست
چای کوهی هم رشد میکنه ولی فکر می کنم دیگه زمانش گذشته باشه


می تونی توی این برنامه ما رو از نزدیک با این گونه های گیاهی آشنا کنی

somi
07-03-2011, 17:00
می تونی توی این برنامه ما رو از نزدیک با این گونه های گیاهی آشنا کنی

من به گیاههای کوهی علاقه زیادی دارم هم چیدنشو هم استفاده از اونرو فقط اطلاعاتم راجع بشون کمه ولی اینجور که بوش میاد میتونم رو کمک بچه ها حساب کنم
امیدوارم سوگند و سعیده و سمیرا تو برنامه تلخاب باشن :wink:

Ali
07-04-2011, 00:43
چند سال پیش که من از منطقه لالون چشمه تلخاب چند تایی گلپر تازه کنده بودم بوی خوشش تموم ساختمون را گرفته بود
گلپر تازه بوی خیلی خوبی داره و فکر کنم در این فصل وقت رسیدن گلپر ها باشه ولی فکر کنم باید دو سه هفته ای مهلت داد تا کاملا برسه

somi
07-06-2011, 00:11
گل بابونه نام علمی این گیاه Chamaemelum nobile است.


[Only Registered And Activated Users Can See Links]


بابونه گیاهی است معطر و منشعب که ارتفاع آن تا حدود 40سانتیمتر می رسد در چمنزارها و زمین های شنی می روید ساقه آن به رنگ سبز مایل به سفید، برگ های آن كوچك و دارای بریدگی های باریك، نامنظم و پوشیده از كرك است. گلهای پیرامون ماده زبانه ای و سفید رنگ و گلهای مرکزی لوله ای و زرد رنگ می باشند .
بخشهای مورد استفاده گیاه: گلها، گیاه کامل و اسانس.
از مقوی های تلخ به حساب آمده که اگر به مقادیر زیاد بکار رود و یا محلولات غلیظ آن مصرف شود ایجاد حالت تهوع می کند .

خواص داروئی گل بابونه :
یكی از مهمترین خواص بابونه درمان زخم و ورم معده ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) است. درمان كننده سردرد ([Only Registered And Activated Users Can See Links])و میگرن و سرگیجه و تقویت کننده مغز ([Only Registered And Activated Users Can See Links])و اعصاب است. جهت تسكین درد هنگام رویش دردناک دندان در کودکان استفاده می شود. التیام بخش بوده (موثر در درمان زخم و ورم و انگلهای روده) ، بیماریهای اطفال، فشارهای عصبی و بحران های ناشی از آن، حساسیت، سوختگیها، این گیاه اشتها آور است و همچنین ترشح شیر را در مادران شیرده افزایش می دهد. استفاده از بابونه سنگ مثانه را خرد و دفع می كند برای تسكین دردهای عضلانی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) دم کرده بابونه بنوشید. جویدن بابونه برای التیام زخم های دهان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) مفید است. بابونه تب بُر و تسكین دهنده درد است. برای رفع بی خوابی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و داشتن یك خواب آرام و راحت، كافی است 10 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب، یك فنجان دم کرده بابونه بنوشید. دم کرده بابونه درمان كننده كم خونی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) است. بابونه برای رفع زردی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) مفید است.
حمام بابونه اثر نیرو دهنده دارد. برای این منظور چند قطره اسانس بابونه را در وان حمام ریخته، مدت یك ربع در آن دراز بكشید.
اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام برای رفع ناراحتی های پوستی نظیر اگزما ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، كهیر ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و خارش مفید است.
برای رفع گوش درد ([Only Registered And Activated Users Can See Links])و سنگینی گوش، یك قطره روغن بابونه را در گوش بچكانید.
اسانس بابونه چون اثر تهوع آور دارد، در مسمومیت های غذایی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) مصرف می شود.
روغن بابونه را برای از بین بردن كمردرد ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، درد مفاصل و نقرس ([Only Registered And Activated Users Can See Links])روی محل درد بمالید و یا چند قطره اسانس بابونه را با یك قاشق روغن بادام مخلوط كرده و روی محل های دردناك بمالید تا درد را تخفیف دهد. بابونه ضد آلرژی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) است.

طرز تهیه محلول ضد ورم- ورم ملتحبه و التهاب پلکها:
یک قاشق سوپخوری از گلها را در یک فنجان آب جوشانده و سپس ده دقیقه دم گردد، آنگاه به صورت محلول شستشو دهنده یا حمام چشمی مصرف شود .

اسانس بابونه : حدود 8/0 تا 1 درصد، اسانس در این گیاه وجود دارد كه به وسیله تقطیر با بخار آب به دست می آید. رنگ این اسانس آبی روشن است، ولی در اثر كهنه شدن به رنگ زرد مایل به قهوه ای در می آید. بوی این اسانس، بسیار قوی و طعم آن معطر و سوزانده است. اسانس بابونه در عطر سازی و برای معطر كردن غذاها به كار می رود.

طرز تهیه فرآورده های بابونه:
دم كرده بابونه : برای درست كردن دم كرده بابونه، یك قاشق چای خوری گیاه بابونه خشك را در یك فنجان آب جوش ریخته و مدت 5 دقیقه بگذارید تا دم بكشد.


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

saeedeh
07-08-2011, 08:46
انجدان رومی
انجدان رومی گیاهی است چند ساله علفی و پا یا دارای ریشه ای صخیم و با انشعابهای کم که ارتفاع آن به 2 متر هم می رسد برگهایش صخیم و گوشتی می باشد رنگ برگهایش سبز تیره و براق، گل زردرنگ به شکل چند سفت و میوه آن تخم مرغی کنند از یک¬سانتی متر به رنگ زرد مایل به قهوه ای می باشد. میوه آن بسیار معطر است تمام قسمتهای گیاه بویی قوی شبیه به بوی کرفس است.
قسمت مورد استفاده دارویی انجدان رومی ریشه خشک و تخم آن است که ریشه در پاییز سال دوم گردآوری و پس از برش طولی در سایه یا آفتاب می خشکانند.
این گیاه بسیار اقتصادی و دارای ارزش صادراتی بالایی می باشد. و سالیانه مبلغ قابل توجهی ارز وارد کشور می کند. در برنامه ریزی کشت چند ساله زیره کوهی عملکرد کمی و کیفی و همچنین عملکرد اقتصادی بالاتری نسبت به سایر زیره ها دارد. امروزه این گیاه در صنایع داروسازی غذایی و بهداشتی و آرایشی مورداستفاده قرار می گیرد. با توجه به دامنه سازگاری نسبتا وسیع گیاه در اکثر نقاط ایران قابل کشت و پرورش می باشد. بنابراین زیره کوهی بعنوان یک گیاه جدید (New crop) مطرح بود و می بایست به جهت مهره برداری بهینه از پتانسیل های آن مورد بررسی قرار گیرد. زیرا یکی از روش های اصلاح نباتات انتخاب از جمعیت های طبیعی یا بومی است.
خواص دارویی و اثرات دارویی انجدان رومی:
طبع انجدان رومی گرم و خشک است این گیاه خاصیت، مدر، ضد نفخ، قاعده آور ضد انگل معده و روده مقوی معده هضم کننده، مشخص و ضد بلغم است این گیاه در موارد استفاء گرفتگی و انسداد کبد، سنگ مثانه سرفه های سرد و تنگی نفس سیاتیک و رماتیسم بکار می رود.
استفاده از بخور زیره کوهی برای نفخ و التهاب غشاء مخاطی برونشها نتایج خوبی به همراه دارد، جوشانده یک قاشق غذا خوری ریشه گیاه در یک لیتر آب، در استعمال خارجی بعنوان ضد درد برای درمان خیز عمومی، رماتیسم، سیاتیک، فلج و درد کمر مصرف می شود.
دم کرده یا جوشانده 20 – 15 گرم ریشه زیره کوهی در یک لیتر آب به عنوان مررو قاعده آور مصرف می شود.
دم کرده تخم آن دارای خاصیت بادشکن است.
همچنین مصرف آن در درمان نفخ کودکان و آسم بسیار مفید است.
مصرف طولانی مدت زیره کوهی در درمان چاقی بسیار مؤثر است.
[Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

samira
07-08-2011, 08:50
برگ بو
برگ بو درختی است همیشه سبز با برگهایی به رنگ سبز تیره، با تنه ای خاکستری.
ارتفاع این گیاه به طور متوسط دو تا سه متر است. البته در شرایط مطلوب خیلی بیشتر از اینها رشد نموده و ممکن است به شکل درخت بزرگی با ارتفاع بیش از ده متر تربیت شود.
گلهای سفیدرنگش به صورت خوشه ای از اواخر بهار تا اوایل پاییز ظاهر می گردند، برگ بو میوه های کوچک و ارغوانی رنگ دارد.
اگر این درخت را در باغچه بکارید، رشد زیادی می کند؛ می توانید آن را به صورت یک گیاه گلدانی نگهداری کنید. اما یادتان باشد در این صورت کوتاه می ماند ولی به هر حال مثل یک درختچه زیبا زینت بخش خانه شما خواهد شد.
در صورتی که قصد کاشت این درخت را داشته باشید باید سراغ نهالهای جوان بروید زیرا کاشت و جابه جا نمودن نهالهای جوان معمولاً با موفقیت بیشتری روبه رو می گردد.
محل کاشت
برگ بو دوستدار زمینهایی است که غنی از نظر مواد غذایی باشند. به آفتاب علاقه مند است پس محلهای آفتابگیر را انتخاب کنید اما باد و سرما آن را آزار می دهد. اگر نزدیک به دیوار کاشته شود تا اندازه زیادی از باد محافظت خواهد شد.
روشِ کاشت
گودالی به اندازه حجم ریشه در آورده و کف آن قدری کود حیوانی پوسیده بریزید، ریشه نهال را در گودال طوری قرار دهید که طوقه در سطح زمین قرار بگیرد سپس اطراف ریشه را خاک ریخته و آن را فشرده نموده سپس به آبیاری اقدام کنید.
به همین ترتیب اگر خواستید برگ بو را در گلدان بکارید باید گلدانی متناسب با حجم ریشه که کف آن روزنه ای برای خروج آبهای اضافه داشته باشد تهیه نموده قدری کمپوست داخل آن ریخته گیاه را به گلدان نشانده و حجم خالی گلدان را با مخلوطی از خاک در ماسه و کود برگ پر کنید. آبیاری بعد از کاشت فراموش نشود.
ازدیاد
ازدیاد نهال با روش استفاده از قلمه مشکل ولی انجام پذیر است. برای ازدیاد برگ بو باید در فصل بهار ساقه های ضخیم و سالم را انتخاب نموده و به خاک سبک بنشانید اما چون قلمه های برگ بو به سختی ریشه دار می شوند پیشنهاد می کنیم نهال آماده را از مراکز تولید نهال تهیه نموده و به خانه بیاورید.
مصارف دارویی برگبو
برگها و میوه هایش مصارف دارویی دارند. به صورت دم کرده و یا همراه با سوپ مصرف می شوند. میوه های برگ بو را ابتدا خشک نموده و از خشک شده آن استفاده می کنند. برگ بو اشتها را زیاد و معده را تقویت می کند. در زمان قدیم حکمای طب سنتی آن را برای رفع مشکلات ادراری و کاهش درد رماتیسم تجویز می کردند.[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links]

sogand
07-08-2011, 08:56
برگ سنا
"سنا" گیاهی است که بیشتر به شکل بوته ای می باشد و از برگ آن استفاده می شود. جنس گیاه به نام Cassia می باشد و از خانواده ی نخود است.
سنا از بیشتر گونه های آن جهت درمان یبوست استفاده می کنند. برگ همه ی گونه ها به خاطر وجود ترکیباتی به نام"انتراکینون ها" تلخ می باشد.
با وجودی که گونه ای از سنا در جنوب ایران و در حوالی خلیج فارس می روید، ولی به دلیل نیاز زیاد به این گیاه، عمده ی آن وارداتی است. گرچه گونه ی ایرانی و نوع وارداتی از نظر گیاه شناسی با هم متفاوت می باشند، ولی از نظر خواص ضد یبوست مشابه هستند.
میزان مصرف روزانه ی برگ سنا برای افراد بزرگسال، بین نیم تا یک گرم است که می توان بر روی آن حدود یک استکان آب ریخت و 10 دقیقه جوشاند، سپس صاف کرد و میل نمود.
بهترین زمان مصرف شب هنگام است. گرچه می توان این محلول تلخ را با نبات یا عسل شیرین کرد، ولی تلخی آن کاملاً از بین نمی رود.
در مصرف سنا نباید زیاده روی کرد، چرا که ممکن است باعث اسهال شدید گردد. همچنین نباید از سنا به طور ممتد و طولانی استفاده کرد، چون باعث تنبلی روده می گردد. بهتر است پس از دو هفته استفاده، یک یا دو هفته مصرف آن را قطع نماییم.
نکته قابل توصیه دیگر این است که سنا نباید در افراد کمتر از ده سال مصرف شود.
با توجه به اینکه در سال های اخیر برای رفع یبوست از سنا به طور وسیع در جهان استفاده می شود، صنایع داروسازی قرص آن را تهیه نموده که در داروخانه های ایران موجود می باشد.
قرص سنا را می توان بین 2- 1 عدد در روز مصرف کرد که از نظر مزه، شبیه به جوشانده ی این گیاه نیست.
[Only Registered And Activated Users Can See Links]
[Only Registered And Activated Users Can See Links]

samira
07-08-2011, 22:12
خواص گياه ترشك
اين گياه در مناطق معتدل كشور ما رويش دارد و از قديم الايام به عنوان يك سبزي مفيد و مؤثر از آن استفاده مي شده است. گرچه در رابطه با مسائل غذايي از آن استفاده هاي فراواني مي شده ؛ ولي اكنون اين استفاده كاهش يافته است و در عوض موارد درماني اين گياه افزايش پيدا كرده و در همه زمينه ها از آن استفاده مي شود و هيچگونه عارضه اي ندارد.
در ميان عشاير مرسوم است كه از دانه هاي اين گياه استفاده مي كنند. طريقه استفاده ي آن هم به اين ترتيب است كه دانه هاي اين گياه را مي كوبند و بعد از مرطوب كردن در محل درد و مفاصل مي گذارند و به عنوان مُسَكن از آن استفاده مي كنند.

گياه ترشك منبع ويتامين C است. بنابراين كساني كه كمبود ويتامين C دارند اين گياه مي تواند براي آنها منبع ويتامين C باشد. علاوه بر آن، اين گياه داراي آهن و فسفر كافي نيز مي باشد.

همچنين اين گياه داروي اشتها آور و تصفيه كننده و هضم كننده بسيار خوبي مي باشد و به خاطر خاصيت تصفيه كنندگي اش براي كساني كه داراي جوشهاي موضعي و پوستي هستند بسيار مفيد خواهد بود.

اين دارو به خاطر داشتن اسيد اكسوليد نبايد زياد و بطور مداوم مورد مصرف قرار گيرد، زيرا براي مثانه و كليه مي تواند مضر باشد. براي استفاده موضعي از اين دارو اگر برگ يا دانه ي له شده، پخته شده يا جوشانده آن روي دملها گذاشته شود به راحتي درمان مي گردد.[Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links]

عطا
07-09-2011, 01:34
این فایل دست کمی از یا عطاری نداره دست همه درد نکنه ، فقط اگه داروی ترک اعتیاد و داروی لاغری هم باریم جنسمون جور میشه :tired:

samira
07-09-2011, 07:50
درختان اوکالیپتوس از درختان عظیم و سریع الرشد اقیانوسیه است ولی به نقاط مختلف عالم انتشار یافته و جنگلهای وسیعی از آنرا در هندو مراکش ایجاد نموده اند. نام علمی جنس آنها از دو واژه یونانی eu به معنای خوب و kalypto به معنای پنهان مشتق شده است این درخت نیز در حدود بیش از نیم قرن قبل به ایران وارد شده است و در مناطق جنوب کشور که محیط مناسبی برای آن بوده است کاشته شده و اکنون درختان کهن سال آن در فارس دیده می شود. در حدود سال های 1310گونه های مختلفی از اوکالیپتوس به ایران وارد شده و در شمال کشور کشت گردید چوب سخت و با دوام درخت پوسیدگی حاصل نمی کند پوست ساقه آن رنگ قهوهای مایل به زرد دارد و به سهولت از ساقه جدا می گردد. برگ درخت بر حسب آنکه متعلق به گیاه جوان و یا شاخه های جوان یا مسن باشد دارای اشکال مختلف است در شاخه های جوان برگها وضع متقابل ، افقی وتقریباَ عاری از دمبرگ دارند. شکل ظاهر آن بیضوی دراز و مدور در قسمت قاعده پهنک است کناره پهنک برگهای آن صاف است طول آنها ا در حدود 10 تا 15سانتی متر و عرض آنها 4 تا 8 سانتی متر می باشد. رنگ برگها در آغاز سبزمایل به آبی است ولی تدریجاً به رنگ سبز مایل به سفید در می آید. شاخه های حاصل این نوع برگها ظاهر چهار گوش و بال دار دارد. در درختان مسن وضع وظاهر برگها نه تنها حالت منفرد بر روی ساقه دارند بلکه هر یک به یک دم برگ باریک به طول 2 تا 3 سانتی متر ختم می شوند. پهنک برگ درختان مسن باریک ودراز عاری از تار ، منتهی به نوک باریک و دارای قسمت انتهایی خمیده است رنگ آنها سبز یا سبز مایل به زرد در هر دو سطح پهنک می باشد. طول آنها 16تا 25 سانتی متر و عرض آنها 2 تا 5 سانتی متر است.
محل مناسب رویش
گونه های اکالیپتوس بیشتر در زمینهای باتلاقی و مردابها وبر حسب نوع گونه اکالیپتوس در آب و هوای نیمه خشک و نیمه مرطوب ، خاک نسبتاً آهکی و ماسه ای بهتر رشد می نماید.
قسمت مورد استفاده
قسمت مورد استفاده اکالیپتوس برگهای آن مخصوصاً برگ درختان مسن تر است. برگهای این گیاه بر حسب گونه اکالیپتوس دارای اشکال مختلف هستند که از شکل برگها طرز قرار گرفتن آنها را روی ساقه و ساختمان گل ومیوه گونه های مختلف اکالیپتوس را شناسایی می کنند.
روش کاشت و داشت
تکثیر اکالیپتوس از طریق دانه نهال و اندامهای رویشی (قلمه و پیوند زدن) انجام می گیرد. الف) تکثیر از طریق دانه : برای این کار پس از بدست آوردن بذر مناسب که معمولاً یکی از کارهای اساسی در امر بذرگیری از درخت اکالیپتوس، شناخت درخت مادر می باشد. سپس آنرا در زمینی می کارندکه دارای خاک نرم و نسبتاً مرطوب همراه با نور باشد. بعد از این که یک هفته از رشد بذر گذشت و بذرها بتدریج جوانه زدند خطروجود علفهای هرز نهال ها را تهدید می کند و تا زمانیکه نهال اکالیپتوس برعلفهای هرز پیروز نشده است خطر تا دو سال وجود دارد. به همین دلیل بایستی در شرایط بسیار مناسب به کشت اکالیپتوس با بذر پاشی آن اقدام نمود. در هرحال همیشه باید توجه داشت که نهال اکالیتپوس به وسیله پوشش علفی از بین نرود. برای از بین بردن علفهای هرز، در چندین مرحله باید به وجین کردن آن اقدام کرد. ب) تکثیر از طریق نهال : در این جا ابتدا مسئله تولید و پرروش نهال مطرح است که در نهالستان یا در گلدان های مخصوص به نام جیفی (Jiffy pots) انجام می گیرد. در خصوص نهالستان به نکات اساسی باید توجه نمود که عبارتست از : انتخاب محل ، مساحت نهالستان ، تسطیح ، خیابان کشی ، آبیاری، بادشکن،سایبان و غیره می باشد. اقدامات لازم در این نهالستان مشابه نهالستانهای عمومی است در هنگام کشت نهال ها در مزرعه طول آنها نباید کمتر از 15 وبیشتر از 35 سانتی متر باشد. فاصله و تراکم کشت در درختان اکالیپتوس باید کاملاً رعایت شود. بدین ترتیب که در هر هکتار حداکثر 2500 اصله اکالیتپوس به فاصله 2×2 کاشته شود. جهت مراقبتهای لازم بعد از کاشت از قبیل خارج کردن یا از بین بردن علفهای هرز می توان از دالا پون (Dalapon) (کروزن (Kerosene) استفاده نمود. ج) تکثیر اکالیپتوس به وسیله اندامهای رویشی ازدیاد از طریق اندامهای رویشی اهمیت خاصی در توسعه و انتشار پایه های مرغوب دارد. بدین وسیله میتوان صفات یا کیفیات خاصی را که در بعضی پایه ها ایجاد شده حفظ نمود وتوسعه داد لیکن ازدیاد رویشی در اکالیپتوس فوق العاده مشکل است.
زمان برداشت
دوره برداشت اکالیپتوس به نوع گونه کیفیت رویشگاه، تراکم جنگل و نوع محصول قابل مصرف در بازار بستگی دارد. بهترین فصل محصول برداری برگها در مرداد و مهر ماه می باشد.


[Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links]

saeedeh
07-10-2011, 04:03
ممنون از این همه اطلاعات مفید اگه تو برنامه ها وقت بشه کمی در مورد شناسایی گیاهان کوهی وقت بذاریم خیلی خوبه هم اطلاعاتمون بالا می ره هم کمتر از داروهای شیمیایی استفاده می کنیم ، گیاهان طبیعی خیلی بهترن :wink:

امیر طلا
07-10-2011, 04:12
ممنون از این همه اطلاعات مفید اگه تو برنامه ها وقت بشه کمی در مورد شناسایی گیاهان کوهی وقت بذاریم خیلی خوبه هم اطلاعاتمون بالا می ره هم کمتر از داروهای شیمیایی استفاده می کنیم ، گیاهان طبیعی خیلی بهترن :wink:
سعیده خودت باید زحمت این کار را بکشی چون خبره این کاری دیگه
فقط به مریم یاد نده که دیروز توی برنامه خلنو انواع اقسام گیاهان را کنده بود حالا میگفت اطلاعی از گیاهان دارویی ندارم

saeedeh
07-10-2011, 04:20
سعیده خودت باید زحمت این کار را بکشی چون خبره این کاری دیگه
فقط به مریم یاد نده که دیروز توی برنامه خلنو انواع اقسام گیاهان را کنده بود حالا میگفت اطلاعی از گیاهان دارویی ندارمآفرین به مریم تو برنامه طالقان ( آویشن ، گزنه ، پونه رو شناخت )، من می دونم مریم هرچی دیده کنده تا ببره خونه بره تو سایت ببینه چی به چیه خوشم اومد استعدادش بالاست تو این کار ( البته مریم خودش رشتش همین بوده تنها مشکلی که داره اینه که اصطلاحات خارجی شو میدونه ) ، همینجوری پیش بریم با مریم و سمیرا و سمیه یه عطاری می زنیم :wink:

mahdi
07-15-2011, 09:18
آشنايي با خواص بهار نارنج

خواص خوراکیها- اگر اين روزها به شهرهاي شمالي كشورمان سفر كنيد، حتما از عطر گلهاي بهار نارنج سرمست خواهيد شد.
بهار نارنج همان شكوفه درخت نارنج است كه در فصل بهار درخت را زينت داده، در پاييز و زمستان، جاي خود را به ميوه نارنج مي دهد. اين گل اگرچه در پخت مربا مورد استفاده قرار مي*گيرد ولي كاربرد اصلي آن به همان صورت گل خشك و به خصوص عرق در طب گياهي است. براي مصرف دارويي، شكوفه هاي بهارنارنج را صبح زود به حالت غنچه نشكفته مي چينند و سپس در محلي تاريك سريع خشك مي كنند تا تغيير رنگ ندهند. مهم ترين خاصيت دارويي بهارنارنج تاثير آن روي سيستم عصبي بدن است. بهارنارنج آرامش بخش و ضدهيجانات دستگاه عصبي است و سردردهاي عصبي و همچنين ميگرني را كاهش مي دهد.
بهارنارنج در تقويت معده و طب بسيار مؤثر است و تپش نامنظم قلب، تشويش و اضطراب را از بين مي برد.
- براي كنترل تشنج ها و حمله قلبي هم بهار نارنج را توصيه مي كنند.
- اگر مشكل كم خوابي يا بي خوابي داريد، حتما پيش از خواب، مقداري عرق بهارنارنج يا چاي آن را بنوشيد.
- براي درست كردن چاي بهار نارنج، كافي است 10گرم از گل بهارنارنج را در دو ليوان آب جوش به مدت 20دقيقه بجوشانيد، سپس آن را صاف كرده، همراه يك قاشق سوپ خوري عسل ميل كنيد.
با خوردن اين چاي، خواب خوش و آرامي خواهيد داشت.


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

مریم
07-16-2011, 22:38
:wink:QUOTE=saeedeh;1200]آفرین به مریم تو برنامه طالقان ( آویشن ، گزنه ، پونه رو شناخت )، من می دونم مریم هرچی دیده کنده تا ببره خونه بره تو سایت ببینه چی به چیه خوشم اومد استعدادش بالاست تو این کار ( البته مریم خودش رشتش همین بوده تنها مشکلی که داره اینه که اصطلاحات خارجی شو میدونه ) ، همینجوری پیش بریم با مریم و سمیرا و سمیه یه عطاری می زنیم :wink:[/QUOTE]

somi
07-17-2011, 02:13
سلام مریم خانم شاگرد فعال در زمینه بحث جالب و دوست داشتنی گیاهان داروئی :wink:

خوش اومدی خانوم

مریم
07-19-2011, 20:14
بومادران : ضد التهاب، ضد تب، ضد اسپاسم، آرام بخش دردهای معدی، محرک گوارشی، مقوی معده، ضد نفخ، ملین، صفرا آور، برطرف کننده بی اشتهایی، ضد میکروب قوی، ضد ویروس، ضد باکتری، ضد کرم، شستشو دهنده و ضد عفونی کننده، ضد عفونی کننده مجاری ادراری، ادرار آور، معرق، ضد درد و مسکن، قابض مخاط، ضد حساسیت، ضد احتقان، خلط آور، شل کننده عروق محیطی، کاهنده پر فشاری خون، ضد ترومبوز ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) مغزی و شریانی، تقویت رگ های واریسی، کاهش درد، رفع کننده بواسیر، ضد شوره سر، مرطوب کننده پوست
گلپر: مقوی معده و سایر اندامهای دستگاه گوارش، دفع کننده نفخ دستگاهگوارش،زیاد کننده ترشحات معده و دفع کننده سموم بدن ، ضد عفونی کننده و میکروب کشی قوی، مدربوده و پودر دانه گلپر به عنوان یک داروی کشنده برای بعضی کرمهای داخل روده مصرف می شود و خوردن آن به میزان کم، باعث نشاط و شادی شده و در هضم غذا موثراست، برای کمردرد رطوبی نیز مفید بوده و می توان آن را همراه باغذاها میل نمود، مصرف گلپر باعث تسکین سینه درد شده و درمان کننده سکسکه است. اشتهاآور خوبی نیز میباشد.
پونه : ضد تهوع و استفراغ ، ضد سرفه و سیاه سرفه ،ضد گرفتگی بینی بوده و برگ‏ ها و گل‏ های پونه و همچنین ساقه‏ های آن می توانند جایگزین مناسبی برایبسیاری ازآنتی بیوتیک‏ ها ([Only Registered And Activated Users Can See Links])باشندوعصاره‏ ی پونه دارای خاصیت تسکین دهنده‏ ی درد نیز می ‏باشد.

somi
07-20-2011, 00:07
ممنونم مریم جونم دستت درد نکنه :) :biggestgrin: :) :biggestgrin:

قابل توجه علی و سجاد حالا پی به خاصیت گیاه پر خاصیت بو مادران بردید یا نه :o :o :o :o

Ali
07-20-2011, 00:18
ممنونم مریم جونم دستت درد نکنه :) :biggestgrin: :) :biggestgrin:

قابل توجه علی و سجاد حالا پی به خاصیت گیاه پر خاصیت بو مادران بردید یا نه :o :o :o :o

من که توی برنامه خلنو توضیح دادم و از خواص بومادران و افسانه به حقیقت پیوسته آن هم گفتم
بومادران گیاهی بود که در افسانه تروآ به عنوان ماده ای جهت ضد عفونی کردن محل خونریزی استفاده میشده و جنگ تروآ یک افسانه بود تا وقتی که نشانی از اسب چوبی آن جنگ نشانی نبود تا اینکه نشانه هایی پیدا شد و افسانه به حقیقت پیوست و الان هم از بومادران به عنوان ضد میکروب باکتری و ویروس استفاده میشود

Ali
07-20-2011, 00:20
دیگه باید توی برنامه ها با خودمان گونی بیاریم دیگه نایلون جواب نمیده مریم و سعیده هم که به کسی فرصت نمیدن

saeedeh
07-20-2011, 00:27
با اجازه مریم خانم من چند تا عکس از گیاه بومادران گذاشتم .


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

samira
07-20-2011, 02:29
دانه بارهنگ در درمان یبوست کاربرد زیادی دارد؛ به عبارتی اثر اصلی آن برای همین درد است و به عنوان داروی ضد التهاب دستگاه گوارش نیز مصرف می شود.
دانه بارهنگ، داروی ضد التهاب و درمان یبوست
بارهنگ گیاهی است چندساله، علفی و تا ارتفاع 70سانتیمتر رشد می کند. ساقه این گیاه بیشتر ایستاده و گاهی به طرف زمین متمایل شده است، همچنین فاقد شیار بوده و به تعداد فراوان است و تقریبا در تمام نقاط ایران می روید. برگ‏ های بارهنگ بیضی شکل و دارای دمبرگ‏ های بلندی است که از این گیاه خارج می شود. این برگ ها 3 تا 9 رگبرگ مشخص و برجسته دارد. گل هایش کوچک و به صورت اجتماع سنبله استوانه ای در انتهای ساقه‏ قرار گرفته ‏اند و به رنگ سبز متمایل به قهوه‏ ای هستند. قسمت مورد استفاده گیاه، برگ و دانه‏ آن است و دانه های آن کوچک، تخم ‏مرغی و به رنگ قهوه ‏ای تیره است.
تاریخچه بارهنگ
بارهنگ از دیرباز در دسترس بشر بوده و در کشاورزی مصرف می ‏شد. رویش گونه های خاصی از بارهنگ، همراه با سکنی گزیدن انسان در مناطق مختلف (به ویژه در مستعمرات اروپایی) افزایش یافته است.
اثرات مهم بارهنگ
برگ بارهنگ در درمان تورم نزله های قسمت‏های فوقانی تنفسی (به علت دارا بودن تانن و موسیلاژ گیاه) مؤثر است. تمام اشکال خیسانده عصاره مایع، شربت، آب برگ تازه و پاستیل های تهیه شده از آن، مصرف می شود.
عصاره آبی بارهنگ در حالت سرد و عصاره مایع آن و همچنین آب برگ بارهنگ، اثرات توقف باکتری ها و باکتری کشی را داراست؛ در حالی که دم کرده و جوشانده برگ، فاقد اثر است؛ چرا که در اثر گرما د-گلوکزید از آن شکسته شده و از عمل فعال شدن اجسام بعدی، جلوگیری می کند.
طریقه و میزان مصرف بارهنگ
برگ: روی 2 تا 4 گرم برگ خرد یا پودر شده، یک لیوان آب سرد ریخته و تا حد جوشیدن، حرارت دهید و بعد از آن حرارت را خاموش کنید. سپس 10دقیقه صبر کرده و محصول را صاف و میل کنید. فراورده های گیاهی‏ برگ بارهنگ، بیشتر به صورت تی بگ حدود یک گرمی عرضه می شود و داروهای گیاهی تهیه شده از برگ، به صورت قطره یا شربت، به عنوان ضد سرفه و خلط‏ آور در بازارهای جهان، در دسترس هستند.
دانه: منابع مختلف، مصرف روزانه بین 5 تا 15گرم دانه‏ بارهنگ را توصیه کرده اند. دانه ها را داخل نصف استکان آب ریخته، مخلوط کرده و میل کنید.
مهم ترین اثرات گزارش شده بارهنگ: (مربوط به برگ و دانه Major Plantago) ضد آلزایمر، ضد آرتریت، ضد تصلب شرائین، ضد باکتری، ضد سرطان، ضد کرم، ضد شکنندگی عروق، ضد ادم، ضد التهاب، ضد اکسیدان، ضد تب، ضد روماتیسم، ضد قارچ کاندیدا، ضد عفونی کننده، ضد تومور، ضد سرفه، ضد زخم‏ های داخلی، قابض، بازکننده برونش ‏ها، ملین، مسهل، معرق، هضم کننده غذا، ادرار‏آور، خلط‏آور، محافظ کبد، محرک ایمنی بدن، شیرافزا، کاهش دهنده چربی، مقوی رحم، ترشح کننده اسیداوریک در ادرار و درمان کننده زخم.
عوارض جانبی
برگ و دانه در حد مصرف دارویی، همراه با عارضه نیستند.
نکات ضروری
در هنگام مصرف بارهنگ، باید مایعات به مقدار زیاد نوشید تا موسیلاژ روی سطح دانه ها، به خوبی بتوانند آب جذب کنند و متورم شوند و از متراکم شدن در معده و روده جلوگیری شود.
مصرف بارهنگ در زمان حاملگی و شیردهی توصیه نمی شود؛ چون روغن دانه که شباهتی به روغن خردل دارد، باعث تحریک رحم شده و با حالت مسهلی که ایجاد می کند ممکن است مشکل ساز شود.
ممکن است روغن این دانه باعث آلرژی، التهاب و درماتیت در بعضی افراد حساس شود.
دانه های بارهنگ موجود در بازار ایران مربوط به گونه دیگری از بارهنگ به نام Major Plantago (یا بارهنگ کبیر با نام‏های مترادف
ExaltataPlantago یا Cemata Plantago) مربوط است. این گونه بارهنگ دارای برگ‏های پهن و بزرگ است که روی سطح زمین قرار گرفته‏ اند. در پهنگ این برگها 3 تا 11رگبرگ سراسری در طول برگ به خوبی نمایان است. گل ها به صورت سنبله درازی روی محوری که از وسط برگ‏ ها می ‏روید ظاهر شده که سپس به میوه و دانه هایی که روی همین محور قرار دارند تبدیل می شوند.
قسمت مورد استفاده این گیاه، دانه، برگ و ریشه است که در طب عوام از آنها استفاده می شود.
گونه دیگری که ممکن است از دانه آن در ایران به عنوان بارهنگ استفاده شود Media Plantago است.
دانه بیشتر گونه های بارهنگ (Plantago) حاوی موسیلاژ بوده که در نقاط مختلف جهان مورد مصرف دارویی مشابه دارند.
طبق کتاب «گیاهان دارویی سنتی ایران» مخلوطی از دانه های بارهنگ، قدومه، تخم مرو و به دانه به نام چهارتخمه تهیه می شود که در طب عوام، به عنوان نرم کننده سینه و برطرف کننده سرفه و خارش ‏های گلو، مصرف می شود.


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]
دانه بارهنگ
[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

samira
08-08-2011, 02:09
یدمشک نیز گیاهی است از نژاد بید سنبله های آن دارای اسانس معطر است. اسانس یا عرق بیدمشک علاوه بر خواص درمانی برای معطر کردن شربت ها نیز به کار می رود. بیدمشک گیاهی ملین و تقویت کننده قلب، اعصاب است. این گیاه دارویی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می دهد. جوشانده برگ یا پوست درخت بیدمشک سبب دفع انگل ها و کرم های معده و روده می شود.
بیدمشک تقویت کننده دستگاه عصبی بوده و جوشانده برگ آن با عسل اعصاب را آرام می کند. همچنین عرق بیدمشک، آرامبخش و خواب آور است. جوشانده گل بیدمشک همراه با شکر، ناراحتی های عصبی، افسردگی، درد های عصبی و روماتیسمی را بهبود می بخشد.
عرق بیدمشک مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و همچنین باعث کاهش تب می شود و خاصیت تب بر دارد.[Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

saeedeh
08-10-2011, 02:04
رازک با نام عمومی Hops که به عربی حشیشه الدینار نامیده می شود، گیاهی است علفی، چند ساله و بالا رونده.

این گیاه 2 پایه بوده و اعضای آن پوشیده از تارهای خشن است.

برگ های گیاه، متقابل، دندانه دار و مرکب از 3 تا 5 لوب نامساوی است. گل های نر به صورت مجتمع و گل آذین خوشه هستند.

گل های ماده، به صورت مخروط مانند سفید مایل به حنایی می باشند.

قسمت مورد استفاده گیاه، مخروط های ماده(گل های ماده) آن است که دارای بوی معطر و مطبوع با طعم تلخ است.

این گیاه بیشتر در نواحی شمال ایران از جمله گرگان، چالوس، تنکابن، رشت، لاهیجان و آستارا می روید.

تاریخچه:

کاربرد عمده ی رازک در تولید ماءالشعیر به دلیل طعم تلخ آن است. عصاره ی رازک به عنوان طعم دهنده در غذا و صنعت نوشابه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) سازی مصرف می شود.

در قدیم، از خاصیت مُدر بودن آن استفاده می شد. دیگر مصارف سنتی آن، درمان انقباضات روده ای، بیماری سل ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، سرطان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و التهاب مثانه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) بود.

حمام ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) کردن در وان زوائد حاصل از تخمیر رازک، تأثیر جوان کننده دارد و برای رفع مشکلات قاعدگی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) موثر است.

برخی اوقات، در افرادی که رازک می چیدند، اثرات آرام بخش مشاهده می شد و به همین جهت از گل های رازک، به عنوان مُسکن استفاده می کردند. گاهی نیز به منظور رفع مشکلات عصبی، گل های رازک را در بالش می گذاشتند. عصاره برخی از انواع رازک به دلیل خاصیت نرم کنندگی، در فرآورده های پوستی به کار می رود.

منبع جغرافیایی:

گیاه از کشت رازک ماده در بسیاری از نقاط از جمله غرب اروپا، هند، چین و آمریکا به دست می آید.

ترکیبات مهم:

این ترکیبات عبارت هستند از:

* مواد تلخ از جمله آسیل فلوروگلوسیدهای موجود در رزین،

* اسانس به میزان 3/0 تا 1 درصد که حاوی میرسن، لینالول، فارنزن و کاریوفیلن است،

* تانن به میزان 2 تا 4 درصد،

* فلاونوئید،

* مقدار کمی فنل کربوکسیلیک اسید از جمله اسید فرولیک و اسید کلروژنیک.

اثرات مهم:

رازک دارای اثر آرام بخش می باشد، به خصوص هنگامی که همراه با آرام بخش های دیگر گیاهی مصرف می شود.

همچنین در بدخوابی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) عصبی و استرس ها ([Only Registered And Activated Users Can See Links])استفاده می شود.

رازک به صورت دم کرده با مزه ی تلخ به عنوان مقوی معده، محرک اشتها و افزاینده ی ترشحات معده کاربرد دارد؛ اسیدهای تلخ آن شامل لوپولون و هومولون دارای خواص ضد میکروبی است.

در طب عوام از دم کرده ی آن جهت درمان زخم معده ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و به عنوان ضد ورم مثانه استفاده می شود.

فرآورده های دارویی:

حدود 70 فرآورده ی آرام بخش از رازک در آلمان وجود دارد. در انگلستان حدود 60 فرآورده از آن تهیه می گردد که همگی به عنوان آرم بخش استفاده می شود.

عمده ی این فرآورده ها به صورت قرص هستند.

از عصاره ی خشک رازک به صورت چای و یا فرآورده های دیگر به عنوان خواب آور و مُسکن استفاده می شود.

تهیه چای: یک لیوان آب در حال جوشیدن را بر روی نیم گرم گیاه له شده یا پودر بریزید و 15 دقیقه صبر کنید؛ سپس صاف کرده و میل نمایید.

نگهداری:

رازک باید دور از نور و در هوای سرد نگه داری شود. حداکثر مدت نگهداری یک سال است.

عوارض جانبی:

مصرف رازک ممکن است در بعضی افراد حساسیت پوستی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ایجاد کند. علت آن مربوط به گرده های گیاه است.

مهم ترین اثرات گزارش شده رازک:

آلرژی زا ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، ضد درد ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، ضد باکتری، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، ضد تومور، معرق، هضم کننده، ادرارآور، قاعده آور، استروژنیک، مُلین، خلط آور، قارچ کش، خواب آور، شیرافزا، مُسهل، مخدر، مقوی اعصاب، مقوی معده، آرام بخش، مقوی رحم، ضد کرم و کاهش دهنده ی میل جنسی.

نکات قابل توجه:

1- چای و یا دم کرده ی رازک بهتر است شب هنگام یا قبل از خواب مصرف شود تا بتوان خواب آرام تری را در پیش داشت. این میزان مصرف را می توان تا سه بار در روز تکرار کرد.

2- میزان مصرف فراورده های صنعتی رازک مانند قرص و یا کپسول در راهنمای همراه دارو توصیه شده است.

3- گل های ماده تحت عنوان Strobiles مشهور می باشند که قسمت دارویی رازک هستند.

4- خواص گیاه رازک به طور چشمگیر به نو یا کهنه بودن آن ارتباط دارد، چون مواد موجود در آن با گذشت زمان اکسید می گردند. مثلا مصرف تازه ی گل های ماده برای رفع بدخوابی بسیار موثر است، در صورتی که خشک شده ی گل های ماده برای پُر کردن بالش افرادی که دارای بی خوابی ([Only Registered And Activated Users Can See Links])هستند مناسب است. تعویض گل های خشک ماده در این بالش های باید هر دو سه ماه صورت گیرد، چون گل های خشک کهنه رازک دارای خاصیت محرک می باشند.

5- برای رفع بی خوابی بهتر است از گل های ماده ی تازه خشک شده و یا گل های فریز شده استفاده نمود. در این صورت بر روی 2 قاشق چای خوری از گل ها، یک لیوان آب جوش ریخته و پس از 5 تا 10 دقیقه صاف نموده و میل کنید.[Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]
[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

saeedeh
08-12-2011, 05:15
رازيانه گياهي است معطر ، علفي و دوساله كه ارتفاع آن تا 2 متر مي رسد ساقه آن داراي شيارهاي هم دريف و موازي مي باشد برگهاي آن نازك و نخي مانند شود است گلهاي رازيانه زرد وبصورت خوشه در انتهاي ساقه ظاهر مي شود . يوه رازيانه كوچك و بطول حدود 8 ميليمتر و عرض 3 ميليمتر بوده و داراي بوئي معطر و طعم يشيرين مي باشد .

رازيانه درمناطق مديترانه اي بخوبي رشد مي كند و در ايران در مناطق شمالي كشور دردامنه هاي كوههاي البرز بطور خورد مي رويد.
تركيبات شيميايي:
رازيانه داراي حدود 10% روغن ، كه مواد قندي و مسويلاژ و حدود 4% اسانس ميباشد . روغن رازيانه دريا 4% اسيد پال ميتيك ، 22% اسيد اوليئك ، 14% اسيدلينوئيك و 60% اسيد پتروسلينيك مي باشد.
اسانس رازيانه از تقطير ميوه آن بوسيله بخار با بدست می آيد مايعي است زرد .
در صدگرم برگ رازيانه تازه مواد زير موجود است :
آب 90 گرم
پروتيئن 2/5 گرم
چربي 0/4 گرم
موادنشاسته اي 4/5 گرم
كلسيم 100 ميلي گرم
فسفر 50 ميلي گرم
آهن 2/5 ميلي گرم
پتاسيم 400 ميلي گرم
ويتامين آ 3500 واحد
ويتامين ث 30 ميلي گرم
خواص داروئي:
رازيانه از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است . ريشه رازيانه گرمتر از بقيه قسمت هاي گياه است .
1) رازيانه اثر زياد كنده شير را در زنان شير ده دارد و بدين منظور مي توان از دم كرده رازيانه استفاده كرد .
2 )اشتهاآور و مقوي است .
3)نفخ وگاز معده رااز بين مي بر د .
4)قاعده آور است .
5)برگهاي رازيانه ادرار آور است .
6)جوشانده ريشه رازيانه ملين مسهل است .
7)روغن تخم رازيانه كرم روده را از بين يم برد .
8)حالت تهوع رابر طرف مي كند .
9)براي برطرف كردن آُسم ، سرفه و تنگي نفس از دم كرده تخم رازيانه بمقدار سه فنجان در روز استفاده كنيد .
10)براي رفع اسهال رازيانه را با زیره سبز به نسبت مساوي دم كرده و به مريض بدهيد .
11)ميتوان از رازيانه داروي ضد نفخ بصورت زير تهيه كرد :
5 گرم پودر انيسون و 5 گرم پودر زيره كرمان ، 5 گرم پودر تخم گشنيز و 5 گرم پودر رازيانه را با هم مخلوط كرده در يك ليتر آب جوش بريزيد و آنرا بمدت 10دقيقه دم كنيد سپس آنرا صاف كرده و كم كم بنوشيد .
12)رازيانه بعلت داشتن هورمون زنانه رشد دخترها را جلو مي اندازد .
13)رازيانه مغز را فعال مي كند .
14)ريشه رازيانه داراي كومارينCoumarin مي باشد . چون اين ماده رقيق كننده خون است بنابراين آنهايي كه مبتلا به تصلب شرائين يا انسداد رگها هستند مي توانند از جوشانده ريشه رازيانه استفاده كنند .
15)دردهاي مفاصل را برطرف مي كند .
16)اشتهارا زياد مي كند .
17)براي از بين بردن درد آرتروز روغن رازيانه را در محل درد بماليد.
طرز استفاده:
1)دم كرده رازيانه : مقدر يك قاشق چايخوري رازيانه را كوبيده و در يك ليوان آبجوش بريزيد و آنرا بمدت 10 دقيقه دم كنيد .
2)شراب رازيانه : 40 گرم رازيانه را در يك ليتر شراب بريزيد و بمدت يك هفته بگذاريد بماند سپس آنرا صاف كرده و در شيشه دربست نگهدري كنيد .مقدار مصرف شراب رازيانه دو قاشق چايخوري بعد از غذا است .
3)دم كرده برگ رازيانه : 30 گرم برگ رازيانه را در يك ليتر آب جوش ريخته و بمدت ده دقيقه دم كنيد . اين دم كرده مقوي اعصاب بوده و هضم غذا را سريع مي كند.
مضرات :
رازيانه چون گرم است بنابراين براي گرم مزاجها خوب نيست واينگونه افراد بايد آنرا با سكنجبين بخورند بطور زياده روي در مصرف رازيانه معده را سست كرده و تشنج مي آورد


[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links][Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

ZAHRA
08-12-2011, 10:02
ماشاءالله به اراده ی خانواده خندان به قرار دادن مطالب جدید در این پست.ممنون.
میگم درآمد عطاری خوبه ما هم بیام :question:

samira
08-15-2011, 03:56
ماشاءالله به اراده ی خانواده خندان به قرار دادن مطالب جدید در این پست.ممنون.
میگم درآمد عطاری خوبه ما هم بیام :question:


زهرا جان اصلاً قابل شمار رو نداره .
داره پیشنهادات زیاد می شه اگه امکانات جور شه حتما یه عطاریم می زنیم :biggestgrin:

saeedeh
08-29-2011, 07:45
اسفند
نام های دیگر: اسپند – حَرمَل – حُرمَل – سداب وحشی – سداب مزروع – فیجن – سپند
فارسی: اسفند عربی: حَرمَل(حُرمَل) فرانسه: Harmale انگليسي: Wild rve نام علمي: Peganum harmala

مشخصات
گیاهی است از خانواده Zygophyllaceae و در بعضی منابع آن رادر خانواده Rutaceae قرار می‌دهند. علفی و چند ساله، ارتفاع آن کم و ظاهرا شبیه سداب است. این گیاه در مناطق مدیترانه‌ای شمال آفریقا، ترکیه، سوریه می‌روید. در ایران نیز در حاشیه کویر راه تهران قم، اصفهان، تهران، قزوین، در رستم آباد، رودبار، اطراف کرج، بوشهر، ازنا، جاده تفرش و بعضی نواحی دیگر به طور خودرو دیده می‌شود. این گیاه معمولا در اراضی بایر می روید.
قسمتهای مورد استفاده: دانه، برگ و ریشه، که البته بیشتر دانه مورد استفاده دارد.

ترکیبات شیمیایی
دانه اسفند دارای الکولوئیدهائی نظیر: هارمین، هارمالین، هارمالون است. هارمالین از نظر درمانی دارای اثر نیرو دهنده سیستم مرکزی اعصاب و ماده‌ای سمی است.

از دیدگاه حکمای طب سنتی ایران
طبیعتیش در موم گرم و در دوم خشک است. ضد انگل و خواب آور است، مدر حیض (خون عادت ماهانه) می باشد، لطیف و جالی سینه و شش از رطوبت لزج است، سستی کمر که از شهوت رانی زیاد باشد را درمان می کند، از احتلام (انزال منی) شبانه جلوگیری می نماید، مخدر است، به عنوان تب بر و برای درد معده تجویز می‌شود، انواع کرم نواری روده را از بین می‌برد، بادهای روده را تحلیل می‌برد، ترشح شیر را افزایش می دهد، مدر است، مسهل سودا و بلغم غلیظ می‌باشد بدن را گرم می کند، برای استسفا و یرقان مفید است . آشامیدن آن جهت درمان صرع و فالج و جنون و سینان و سایر امراض بارد دماغی مفید است.
طرز استفاده: هر شب موقع خواب یک قاشق چایخوری از آن را در دهان بریزید و بدون آن که دندان روی آن گذاشته شود با آب گرم میل کنید. بمدت یک هفته

سایر موارد استفاده از اسنفد در طب سنتی
1- اگر کسی که مبتلا به سیاتیک است پانزده شب، هر شب 5 تا 7 گرم از آن را بکوبد و بخورد سیاتیک را شفا می دهد.
2- اسفند را با تخم کتان مساوی بکوبید و با عسل مخلوط کنید و هر بار کمی بخورید برای تنگی نفس بسیار مفید است.
3- هر روز به قدر یک قاشق چایخوری از آن را بخیسانید بعد از آب درآورده بخورید. خون را تصفیه می کند، لینت می دهد.
4- هر روز صبح ناشتا یک قاشق چایخوری آن را با مقداری خاکشیر مخلوط کرده و در دهان بریزید و بدون اینکه دندان روی آن گذاشته شود بخورید، سلس البون (بی اختیاری ادرار) را درمان می کند.
5- 450 گرم از آن را با 15 کیلوگرم آب انگور بجوشانید آنقدر که 4/3 آب تبخیر شود و 4/1 باقی بماند و تا یک ماه هر روز یک فنجان از آن را بخورید، برای رفع سردرد مزمن و صرع بسیار مفید است و اگر زنی که یک بار حامله شده و دیگر حامله نمی شود سه روز متوالی از آن بخورد مجددا حامله می‌شود.
6- بخور آن برای تسکین درد دندان نافع است.
تذکر: برای گرم مزاجان مضر است و سردرد و حتی (استفراغ) و دل بهم خوردگی ایجاد می کند و مصلح آن رب میوه های ترش – سکنجبین – سایر ترشی ها می باشند.
مقدار خوراک اسفند از 10 – 5 گرم است و جانشین (بدل) آن از نظر خواص تخم سداب است.


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

samira
08-29-2011, 07:51
اسفند
1- یکی از 40 گیاه معروف در طب سنتی ایران می باشد
2- دارای طبیعتی گرم و خشک است
3- اسفند جلا دهنده سینه و شش از رطوبات لزج ، مقوی نیروی جنسی ، چاق کننده ، ادرارآور ، روان کننده شیر ، مسهل سودا و بلغم غلیظ و کرم کدو می باشد . برای این منظور بعد از غذا نصف قاشق چایخوری اسفند را با یک استکان آب قورت دهید (برای بالغین تا 7 روز)
4- خوردن اسفند برای صرع ،فلج ، جنون ، نسیان و سایر بیماریهای سرد دماغی و عصبی مفید بوده و برای گرم کردن بدن ، رفع استسقاء ، یرقان و سیاتیک نافع است
5- دود آن خاصیت ضدعفونی کننده دارد
6- چنانچه به سیاتیک مبتلا هستید ، به مدت 15 شب مقدار 7/5-7 گرم اسفند را با آب قورت دهید
7- مصرف اسفند به همراه آب(نوشیدن) و یا ساییده به همراه روغن حیوانی(ضماد) جهت رفع بی حسی و یا نقصان حس و حرکت اعضا و رعشه نافع است
8- اگر 30 گرم از اسفند را بکوبید و با 120 گرم آب بجوشانید و آن را صاف کرده و با90 گرم عسل و 60 گرم روغن کنجد مخلوط کرده و بخورید ، قی شدیدی می آورد و سینه قسمت بالای بدن را از رطوبتهای لزج پاک می کندو برای تنگی نفس و سرفه های رطوبتی بی نظیر است
9- برای درمان احتلام ، تکرّر ادرار و سستی ادرار روش زیر بسیار مفید است ، 1/5 گرم اسفند را صبح ناشتا به همراه کمی خاکشیر با کمک آب بدون اینکه کوبیده و یا خرد شود بخورید (1 قاشق چایخوری) . بهتر است در زمان معالجه از خوردن ماست ، کشک و ترشیجات پرهیز شود
10- کودکانی که دچار شب ادراری هستند بهتر است که هر شب قبل از خواب مخلوطی از تخم رازیانه و اسفند ( 1 قاشق چایخوری از هر کدام) بخورند و در ضمن صبحها یک ای دو عدد زرده تخم مرغ و کمی عسل خالص خوب میل نمایند
11- اگر اسفند را با تخم کتان به نسبت مساوی نرم ساییده و با عسل معجون ساخته ، سپس روزی دو حبه از آن را صبح و عصر میل نمایید ، جهت رفع ناراحتی سینه و تنگی نفس بسیار مؤثر است
12- چنانکه اسفند را در اب ترب و روغن زیتون بجوشانید و چند قطره از آن را در گوش بریزید برای رفع سنگینی و کری و صدای گوش مفید می باشد
13- اگر مقداری دانه اسفند را بو داده و بعد آن را نرم کوبیده و با عسل مخلوط کنید و سپس از این معجون حب هایی درست کرده و روزی سه حب میل نمایید در رفع اعتیاد به مواد افیونی و مخدر اثر نیکویی دارد
14- شیاف گرد دانه اسفند با روغن ایرسا دهانه عروق و خون بواسیر را باز می کند
15- بخور دانه های اسفند برای تسکین درد دندان توصیه شده است
16- روغن اسفند از نظر طبیعت گرم و خشک است و برای فلج ، لقوه ، رعشه ، سستی ، صرع و پریدن ناگهانی اعضای بدن چه از طزیق خرودن و چه استفاده از ضماد آن مفید است
17- تنقیه با روغن اسفند نیز برای تسکین درد کمر و سیاتیک و سردی کلیه و رحم نافع است
توجه :
1- اسفند برای گرم مزاجان مضر بوده و سبب سردرد ، دل به همخوردگی و استفراغ می گردد که مصلح آن رب میوه های ترش و سکنجبین می باشد
2- مقدار مصرف ان 5 تا 10 گرم است و زیاده بر آن سمی است
3- از جویدن دانه های اسفند خودداری کنید چون حاوی مواد سمی است
4- منظور از خوردن دانه های اسفند همان دانه های سیاه رنگی است که دود می کنید

BEHZAD
08-29-2011, 07:54
میدونستیدبخش عمده زهر کج دم(عقرب)از اسفنده که فصل اسفند بعداز هر نیش زدن میره سراغ اسفند تا زهر تز بین رفترو به بدنش برگردونه!

saeedeh
08-30-2011, 09:50
فواید پیازچه برای سلامتی


پیازچه در اغلب موارد برای بهبود طعم و مزه ی غذاها به کار برده می شود. اما علاوه بر این که این گیاه بسیار خوش مزه و خوش طعم است، دارای فواید تغذیه ای زیادی نیز می باشد.

پیازچه مانند سیر و تره فرنگی از خانواده ی آلیوم می باشد و پیاز آن قبل از این که به طور کامل رسیده شود از زمین چیده می شود.

بسته به موقعیت جغرافیایی که پیازچه در آن به وجود آمده و رشد کرده است اسامی متفاوتی را برای آن برشمرده اند که عبارت هستند از: Scallion, Spring onion, green onion و... .
فواید تغذیه ای پیازچه:


پیازچه فواید زیادی دارد که اغلب آن ها مانند پیاز است. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* کاهش قند خون ([Only Registered And Activated Users Can See Links])

* کاهش کلسترول خون ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) بالا

* کاهش فشار خون بالا ([Only Registered And Activated Users Can See Links])

* کاهش ریسک پیشرفت سرطان کولون ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و دیگر سرطان ها ([Only Registered And Activated Users Can See Links])

* کاهش التهاب

از اجزای تشکیل دهنده ی پیازچه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) آلیل پروپیل دی سولفاید

مشخص شده است که این ترکیب سطوح قند خون را کاهش می دهد. آلیل پروپیل دی سولفاید این کار را با افزایش میزان انسولین ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) در دسترس انجام می دهد. به این ترتیب که به دلیل داشتن دی سولفید با انسولین رقابت کرده و جای انسولین ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) در کبد ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) را اشغال می کند؛ انسولین در کبد ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) غیر فعال است.

2) کوئرستین

کوئرستین ترکیبی است که در پیازچه ها یافت می شود و دارای فواید ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) است.

3) کروم

پیازچه ها غنی از کروم هستند. کروم یک ماده ی معدنی ضروری است که بدن از آن برای تنظیم گلوکز، سوخت و ساز ([Only Registered And Activated Users Can See Links])بدن و ذخیره سازی ماکرونوترینت ها استفاده می کند. در واقع کروم جزئی از فاکتور تحمل گلوکز است.

از طرفی کروم موجب کاهش کلسترول ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) تام همراه با افزایش کلسترول خوب(HDL) ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و کاهش تری گلیسیرید ([Only Registered And Activated Users Can See Links])می شود.

جالب است که بدانید همان اجزایی که مسئول بوی خاص پیازچه هستند، بیشترین فواید را برای سلامتی به ارمغان می آورند.

4) ویتامین C

پیازچه ها غنی از این ویتامین ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) هستند. ویتامین C ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) نه تنها به ارتقاء سیستم ایمنی ([Only Registered And Activated Users Can See Links])بدن کمک می کند بلکه از بدن در برابر بیماری های قلبی – عروقی ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، بیماری های چشمی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و چین و چروک ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) های پوستی محافظت می کند.

5) دیگر مواد

از دیگر مواد مغذی که در پیازچه ها یافت می شود می توان به فیبر ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، منیزیم ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، ویتامین B6 ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، پتاسیم ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و مس ([Only Registered And Activated Users Can See Links])اشاره کرد.[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

samira
08-30-2011, 09:51
چگونه از پیازچه استفاده کنیم؟


پیازچه دارای طعم ملایمی است که به عنوان یک سبزی چند منظوره می توان از آن در غذاهای مختلف استفاده کرد.

هر دو قسمت حبابی شکل سفید رنگ و رشته های سبز رنگ پیازچه خوردنی هستند.

پیازچه را می توان به صورت خام همراه با سبزی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) خوردن مصرف نمود یا این که آن را به صورت خام در کنار خوراک های مرغ ([Only Registered And Activated Users Can See Links])وگوشت ([Only Registered And Activated Users Can See Links])ها به صورت تزئین زیبایی قرار داد و البته همراه با غذا آن را خورد!

علاوه بر این، پیازچه های ریز ریز شده و خرد شده را می توان درون سالاد ([Only Registered And Activated Users Can See Links])ها، سُس ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ها و سوپ ها ریخت و یا این که آن را بر روی غذاهایی چون پیتزا ([Only Registered And Activated Users Can See Links])ها، ماکارونی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ها و... قرار داد.

برخی افراد با پیازچه املت درست می کنند که بسیار مطبوع است.

کوکوی پیازچه را هم امتحان کنید.

saeedeh
09-09-2011, 01:11
پنیرک با نام علمی Malva sylvestris در عربی خبازی نامیده می شود. گیاهی است علفی، به ارتفاع تا 60 سانتی متر و پایا. به صورت خودرو، در بسیاری از نقاط می روید و برای استفاده نیز کشت می گردد.
قسمت مورد استفاده ی پنیرک برگ و گل می باشند. البته در اکثر نواحی، گل پنیرک مورد استفاده قرا می گردد. این گیاه در ایران رویش ندارد و گونه ی نزدیک به آن به نام M.neglecta مورد استفاده قرار می گیرد. گونه ی موجود در ایران، به بلندی گونه ی اول نیست و به حالت تقریبا خوابیده است و حداکثر تا 40 سانتی متر مرتفع می شود. برگ ها دارای حالت دایره ای و دندانه دار و گل ها، بنفش رنگ و کوچک هستند.
قسمت مورد استفاده ی پنیرک در ایران، گل های بنفش رنگ خشک شده ی آن می باشد. محل رویش گیاه در ایران نواحی البرز، اطراف تهران، شمال ایران، آذربایجان، آستارا، اصفهان، نواحی مرکزی ایران، خراسان، دامغان، سمنان، جنوب ایران، کرمان، بلوچستان و سایر نقاط می باشند.
الف: گل پنیرک
ترکیبات مهم
گل های پنیرک بیش از 10 درصد موسیلاژ دارند. این موسیلاژ در اثر هیدرولیز، تبدیل به گالاکتوز، آرابینوز، گلوکز، رامنوز و اسید گالاکتورونیک می شود. هم چنین گل های پنیرک حاوی مقدار کمی تانن و حدود یک دهم درصد لوکوآنتوسیانین ها و 7 درصد آنتوسیانین ها می باشد(نسبت به وزن خشک گل).
اثرات مهم
دم کرده ی گل ها به خاطر داشتن موسیلاژ، یکی از داروهای خوب ضد سرفه است. هم چنین به عنوان ضد نزله(زکام) و تورم دهان و گلو مصرف می شود. از سویی چون دارای خاصیت قابض ضعیف است، تا حدی به عنوان ضداسهال عمل می کند.
در طب عوام از خوراکی آن، به منظور مشکلات مثانه و به صورت ضماد موضعی در التیام زخم ها استفاده می شود. از رنگ آن(آنتوسیانین های آن)، برای مواد غذایی استفاده می شود.
طریقه و مقدار مصرف
تهیه چای: بر روی 2 گرم از گل ها، یک لیوان آب سرد ریخته و حداکثر 5 دقیقه می جوشانیم. هم چنین می توان بر روی همین مقدار گل، یک لیوان آب در حال جوشیدن ریخته و پس از 15 دقیقه، صاف نموده و میل کنیم.
نکات قابل توجه
1- اثرات گل پنیرک، عمدتا مربوط به موسیلاژ و آنتوسیانین آن است که یکی از مهم ترین داروهای ضد سرفه و مفید برای رفع گرفتگی صدا است.
2- بهتر است پس از صاف کردن دم کرده، گل را کمی فشار داد تا تمام موسیلاژ استخراج شده و تفاله را دور بریزیم.
3- هنگام تهیه ی فرآورده، نباید بیش از 5 دقیقه آن را بجوشانیم، چون باعث هیدرولیز موسیلاژ و کم اثر شدن محصول می شود.
4- در منابع جدید مصرف گیاه را برای درمان کم خونی، مفید گزارش نموده اند.
مهمترین اثرات گزارش شده گل پنیرک:
ضد درد، ضد التهاب، ضد عفونی کننده، قابض، ملین، ادرار آور، خلط آور و مقوی رحم.

ب: برگ پنیرک
ترکیبات مهم
برگ حاوی حدود 8 درصد موسیلاژ می باشد که پس از هیدرولیز، تولید قندهای آرابینوز، گلوکز، رامنوز، گالاکتوز و اسید گالاکتورونیک اسید می کند. هم چنین حاوی مقدار تانن و فلاونوئید است.
طریقه و مقدار مصرف
بر روی 5 گرم برگ، یک لیوان آب سرد ریخته مدت حدود 5 دقیقه می جوشانیم و یا بر روی همین مقدار برگ، یک لیوان آب در حال جوشیدن می ریزیم و بهتر است درب آن را بپوشانیم؛ آن گاه پس از 15 دقیقه صاف می کنیم. البته بهتر است محلول های سرد آن را، قبل از مصرف، کمی گرم کنیم. در صورتی که با هر بار مصرف، یک قاشق عسل به آن بیفزاییم، اثر آن قوی تر می شود. این میزان مصرف را می توان روزی سه تا چهار بار تکرار کرد.
اثرات مهم
اثرات مهم برگ پنیرک مشابه با گل های آن است؛ به ویژه جهت درمان تورم قسمت های بالای راه های تنفسی و گلو، تورم های روده ای – معدی، مناسب است.
داروهای گیاهی
برگ پنیرک به عنوان یکی از گیاهان مؤثر در عوارض سرماخوردگی به ویژه سرفه، در تعداد زیادی از فرمولاسیون های سرماخوردگی، مخلوط با گیاهان دیگر وجود دارد.
عوارض جانبی
تاکنون عوارضی از مصرف گل و یا برگ پنیرک گزارش نشده است.
نکات قابل توجه
1- گیاه پنیرک موجود در ایران(Malva neglecta)، از نظر خواص دارویی مشابه با پنیرک موجود در نقاط دیگر دنیا است. این دو گونه گیاه از یک جنسی هستند که شرح آن داده شده است.
2- خواص گل و برگ پنیرک، نزدیک به هم است؛ ولی اثرات گل به دلیل داشتن آنتوسیانین و لکوآنتوسیانین ها، کامل ترمی باشد.
3- برای استفاده از خواص کامل پنیرک، می توان مخلوطی از گل و برگ آن را مورد استفاده قرار داد.
4- چون اثرات پنیرک با گل ختمی هم جهت است، می توان از مخلوط گل پنیرک و گل ختمی جهت تهیه ی موسیلاژ مربوطه، به ویژه در سرماخوردگی، تسکین سرفه به عنوان خلط آور و رفع گرفتگی صدا استفاده کرد.
5- برای جمع آوری گل ها، بهتر است در زمان باز شدن گل ها که اکثرا در تابستان است، این کار صورت گیرد، جمع آوری برگ ها در فصل بهار باید صورت گیرد.
6- در بازار ایران، فقط گل پنیرک به صورت خشک شده(بنفش رنگ) وجود دارد که می توان طبق روش ذکر شده، از آن استفاده کرد.

[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

samira
09-09-2011, 01:14
پنیرک در طب سنتی
از نظر طب سنتی گیاه پنیرک را معتدل می ‌دانند، اخلاط غلیظ را رقیق و اخلاط خیلی رقیق را معتدل می‌ کند. ساییدگی برگ آن برای شکستگی اعضاء مفید است، ترکیب آن با روغن زیتون برای سوختگی و عقرب ‌گزیدگی مفید است، دم کرده ی ساقه و برگ آن با شکر، گرفتگی صدا را برطرف می‌ سازد.
در درمان التهاب ‌های تنفسی و جوش ‌های پوستی کاربرد دارد، دارای ویتامین A ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و B و C ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) است و در درمان بیماری ‌های کلیه و مثانه بسیار مؤثر است، ضدسرفه و مرهم سینه است.
برگ و ریشه پنیرک اگر به شکل ضماد درآید و روی دمل و یا کورک قرار گیرد باعث می ‌شود تا بسیار سریع سر باز کنند.
جوشانده ی آن برای عفونت ‌های مثانه، اسهال خونی و سرفه‌ های شدید موثر و مفید است، دم کرده ی آن برای کسانی که دچار یبوست ([Only Registered And Activated Users Can See Links])و دارای معده و روده‌ های تنبلی هستند، توصیه می ‌شود.
در درمان برونشیت و استفراغ نیز استفاده می‌ شود، به صورت غرغره در رفع تحریکات مخاط دهان و درد گلو اثر مفیدی دارد و همچنین برای رفع سوزش مجرای ادرار مفید است.
برای رفع جوش‌های صورت نیز می ‌توان از پنیرک استفاده کرد ضمن این که درد و ناراحتی‌ های محل جوش را تسکین می ‌دهد و به صورت کمپرس یا لوسیون در درمان سوختگی‌ ها موثر است.
برگ پنیرک به عنوان یکی از گیاهان مؤثر در عوارض سرماخوردگی به ویژه در هندوستان از گیاه پنیرک به عنوان داروی لعابدار نرم‌ کننده و خنک‌ کننده استفاده می‌ شود، 300 گرم برگ خشک پنیرک را در یک لیتر آب می‌ جوشانند و به عنوان مسکن می‌ خورند.
استعمال جوشانده آن به صورت کمپرس گرم و حمام، در رفع ناراحتی‌ های بواسیر، بعضی تومورها، ورم پلک چشم و غیره بین مردم معمول است.
از جوشاندن گل و برگ آن در نیم لیتر آب، محلولی به دست می ‌آید که اثر نرم‌ کننده در پوست بدن دارد و به صورت لوسیون مالیدن بر روی پوست، آرامش و نرمی خاصی به افرادی که دارای پوست حساس و لطیف هستند می ‌بخشد.
برای تسکین ناراحتی‌های ناشی از تابش گرمای خورشید و آفتاب ‌زدگی، جوشانده 500 گرم گل یا ریشه گیاه را در یک لیتر آب تهیه کرده و پس از صاف کردن به ملایمت در محل سوختگی می ‌مالند.
برای رفع سردردهای یک طرفه شدید، دل پیچه، ورم لوزه‌ها، درد گلو و آنژین اثر مفید دارد.

mahdi
11-01-2011, 04:57
گیاه انجبار

گیاهی است پایا به ارتفاع 20تا 75 سانتی متر و دارای ریزوم استوانه ای نسبتاً مسطح که در نواحی مرطوب, تورب زارها, مناطق باتلاقی و نقاط کوهستانی می روید. برگهای آن متناوب با کنار موجدار و پهنک آن برنگ سبز شفاف در سطح فوقانی ولی سبز مایل به سفید در سطح تحتانی است. از مشخصات برگهای آن اینست که انواع واقع در قسمتهای پایین ساقه, بزرگ و نوک تیز و دارای دمبرگ دراز ولی انواع واقع در قسمتهای انتهایی ساقه کوچکتر و بدون دمبرگ اند بطوریکه قاعده پهنک, ساقه را فرامی گیرد. گلهای آن رنگ گلی دارد و به صورت سنبله انتهایی استوانه ای شکل مجتمع می گردد در قاعده گلهای آن براکته های کوچک و شفاف و نوک تیز جای دارد. کاسه گل آن دارای 5 دندانه نوک تیز مساوی و پرچم های آن به تعداد 8 است مادگی گلها دارای تخمدان سه گوش و خامه سه شاخه منتهی به برجستگی کوچک است. میوه اش فندقه دارای ظاهری بیضوی , سه گوش, بی کرک, شفاف, پوشیده از کاسه گل و محتوی یک دانه می باشد.


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

پرورش گیاه

پرورش انجبار از طریق کاشتن دانه و جوانه ریشه دار آن می باشد. تکثیر دانه بدین نحو می باشد که دانه های رسیده گیاه را در زمین نسبتاً مرطوب و سایه دار در پاییز می کارند. علت این امر آنست که دانه گیاه قوۀ نامیه اش را به آسانی از دست می دهد لذا بایستی بلافاصله پس از بدست آمدن دانه اقدام به کاشتن آن نمود. فاصله گیاهان جوان معمولاً پس از آنکه دانه جوانه زد باید دقیقاً در نظر گرفته شود و در زمین دیگری نشاء نمود. گلهای گیاه در فاصله ماههای اردیبهشت و تیر ظاهر می شود. مراقبت از مزرعه مانند آبیاری به موقع , کندن علفهای هرز و کارهای اصلاحی دیگر الزامی است.


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

برداشت

برداشت محصول در ماههای آبان و آذر و در اوایل بهار صورت می گیرد. پس از برداشت محصول از زمین , ریزومها را جدا تمیز و شسته در محلهای مناسب به طور طبیعی یا مصنوعی ( در خشک کن با حداکثر 60 درجه سانتی گراد ) خشک می نمایند. سپس ریزومهای خشک شده را به صورت قطعاتی به درازای 3 تا 8 سانتی متر و به عرض 15 میلی متر و به ضخامت 5 تا 8 میلی متر درآورده و سپس بسته بندی می کنند.


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

دامنه انتشار

نواحی غربی ایران, آذربایجان: کوه سهند, همدان, تخت سلیمان،بین همدان و تبریز, حیدره در 2200 متری, لرستان: اشتران کوه.

saeedeh
11-01-2011, 05:01
[Only Registered And Activated Users Can See Links] ([Only Registered And Activated Users Can See Links])
خارخَسَک یک گیاه بوته‌ای است.
میوه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ی خارخسک چهار بخشی و نرم است اما خارهای ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) تیزی دارد.
خارخسک در آب و هوای گرم و حتی در کویرها ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) دیده می‌شود.
خارخاسک گیاهى است علفى، یك ساله، داراى ساقه هاى خوابیده با انشعابات گسترده بر سطح خاك و پوشیده از تار كه برگ و ساقه هاى جوان آن را تارهاى ظریف ابریشمى مى پوشاند. برگ هاى آن متقابل غالباً نامساوى و مركب از برگچه هاى كوچك و ریزى است كه به تعداد ۶-۳ زوج در طرفین دمبرگ اصلى جاى دارند. گل ها زرد كوچك و منفرد هستند. میوه آن شیزوكارپ ناشكوفا كه در موقع رسیدن قسمت هاى پنجگانه آن از هم جدا و پراكنده مى شوند.هر یك از این قسمت هاى پنج گانه در سطح بیرونى خاردار است. قسمت هاى مورد استفاده این گیاه، میوه، دانه، برگ، ریشه و گاهى كلیه اعضاى گیاه است ولى بیش از همه میوه آن مورد استفاده قرار مى گیرد. رنگ میوه هاى آن سبز مایل به زرد، بدون بو و با طعم مشخص است
میوه هاى این گیاه را در اواخر تابستان و اوایل پاییز جمع آورى مى نمایند. این گیاه پراكندگى وسیعى در نواحى مختلف كره زمین دارد. به طورى كه مى توان آن را در غالب نواحى دنیا مشاهده كرد. تركیبات شیمیایى گیاه خارخاسك شامل رزین، تاش، روغن ثابت، آلكالوئید، پلى فنل ها و مواد معدنى شامل كلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، گوگرد، ازت و كلر است. پنج نوع ماده گلیكوزیدى نیز دارد كه همه آنها داراى گلوكز است و علاوه بر گلوكز قندهاى رامنوز، آرابینوز را هم شامل مى شود. خارخاسك به عنوان مدر، دفع كننده سنگ هاى مجارى ادرارى و تقویت كننده قواى جنسى به كار مى رود. در طب گذشته براى خارخاسك اثر مدر و دفع كننده سنگ هاى مجارى ادرارى و تقویت كننده قواى جنسى قائل بوده و از آن به عنوان درمان كننده عفونت و التهاب لثه استفاده مى شده است. از فرآورده هاى موجود در بازار مى توان قطره پروستاتان، قطره سنكل و قطره آفرودیت را نام برد
[Only Registered And Activated Users Can See Links] ([Only Registered And Activated Users Can See Links])

samira
11-01-2011, 05:05
سیاه‌دانه گیاهی یک‌ساله و گلدار و بومی جنوب غربی آسیا ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) است. در ایران ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) این گیاه به‌ویژه در اراک ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و اصفهان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) به فراوانی می‌روید.[/URL] از دانهٔ این گیاه به عنوان [URL="[Only Registered And Activated Users Can See Links]"]ادویه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) استفاده می‌شود.
سیاه‌دانه از راستهٔ گل‌های ساعت (Ranunculales) و تیرهٔ آلالگان (Ranunculaceae) است.
دانه‌اش دارای اثر ضد کرم، ضد باکتری، مسهل ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و زیادکننده ترشحات شیر است.
سیاه‌دانه مزه‌ای تلخ و ادویه‌ای دارد با کمی ته‌مزهٔ توت فرنگی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) . از سیاه‌دانه در شیرینی‌جات و شربت‌ها و لیکورها ([Only Registered And Activated Users Can See Links] C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF) استفاده می‌شود. بر گونه‌ای از نان پاکستانی معروف به نان پیشاوری ([Only Registered And Activated Users Can See Links] %B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C&action=edit&redlink=1&preload=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8%A C%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%E2%80%8 C%D8%A8%D9%86%D8%AF%DB%8C&editintro=%D8%A7%D9%84%DA%AF%D9%88:%D8%A7%DB%8C%D8 %AC%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87/%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%86%D9%88%D8%A A%DB%8C%D8%B3&summary=%D8%A7%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%AF+%DB%8C%DA%A 9+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D9%86%D9%88+%D8% A7%D8%B2+%D8%B7%D8%B1%DB%8C%D9%82+%D8%A7%DB%8C%D8% AC%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B1&nosummary=&prefix=&minor=&create=%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA+%DA%A9%D8%B1%D8%AF %D9%86+%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D9%87+%D8%AC%D8%AF %DB%8C%D8%AF) همیشه سیاه‌دانه می‌پاشند.


[Only Registered And Activated Users Can See Links] ([Only Registered And Activated Users Can See Links] a_Seed.jpg)

دانه‌های گیاه سیاه‌دانه.


سیاهدانه در فرهنگ زرتشتی از بهترین داروهاست و همیشه بدست ایرانیان بکارمیرفته است. سیاهدانه برای افزایش نیروی ایمنی جان و تن سودمند است.
[Only Registered And Activated Users Can See Links] ([Only Registered And Activated Users Can See Links])

samira
11-02-2011, 00:55
ریحان، گیاه مقدس


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

شرح: استفاده از ریحان به عنوان یک گیاه دارویی از زمانهای قدیم رایج بوده، اما امروزه این گیاه ارزشمند وارد جریان زندگی روزانه شده و بیشتر به عنوان یک چاشنی در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. ریحان تازه را در سفره بسیاری از خانواده های ایرانی می شود دید. به خصوص وقتی پای کباب داغ و دوغ خنک در میان باشد.

خاستگاه اصلی ریحان ، آسیا و خاورمیانه است ، اما با جابجائی و کشت آن در سایر مناطق، امروزه دست کم 5000 سال است که صدها رقم از آن را در نواحی مختلف کره زمین می توان دید. . هر کدام از نژادهای این گیاه، از واریته های دارای عطر لیمو گرفته تا ارقام کافور مانند ، دارای ساختمان شیمیایی مخصوص به خود هستند .

استفاده از ریحان درغذاهای مدیترانه ای کاربرد زیادی دارد. از این سبزی در غذاهای پختنی و به علاوه از پودر ریحان خشک شده به عنوان یک چاشنی ارزان و سودمند برای طعم بخشیدن به غذاها استفاده می شود.

بر اساس یک سنت قدیمی در هندوستان ، روزانه دو بار صبح و عصر ، گیاه ریحان را ستایش می کنند، آن را آبیاری کرده و کنار آن چراغ روشن می کنند . باور این قوم بوده و هست که این گیاه همه خانواده را از شر محافظت می کند و خوش شانسی می آورد.

نقش ریحان در تندرستی

ریحان دارای خواص درمانی ارزشمندی است. برگها و دانه ها قسمت مهم دارویی این گیاه هستندکه این هم امتیاز مفیدی در دستورالعمل غذا در سرتاسر جهان است .ریحان مقدس همچنین یک گیاه دارویی برای تعداد زیادی دردهای عمومی است که اینجا به 15 مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

سلامت قلب :

ریحان منبع خوبی از بتا کاروتن است که به آسانی خودش را تبدیل به ویتامین A می کند. ریحان از سلولهائی که لایه داخلی خیلی از اندامهای بدن را تشکیل می دهند ، در مقابل آسیبهای رادیکالهای آزاد محافظت می کند و همچنین جلوی اکسیده کردن کلسترول در خون را توسط رادیکالهای آزاد می گیرد و تاثیر چشمگیری در کاهش درگیری عروق قلب یا وقوع حملات قلبی ایفا می کند .

ریحان همچنین سرشار از منیزیوم است که موجب تقویت ماهیچه های بدن به ویژه قلب خواهد شد.

حفاظت از DNA و خواص ضد باکتریائی :

ریحان از یک جزء اصلی فعال که فلائونوئید نامیده می شود تشکیل شده که حفاظت از بافت سلولی را بر عهده دارد. اورینتین و ویسنین دو فلائونوئیدهائی هستند که ساختمان گلوبولهای سفید و کروموزومها را ، از آسیبهای مربوط به تشعشعات و اکسیژن آزاد در امان می دارند. ریحان همچنین بدن را در برابر انواع متفاوتی از باکتریهای ناخواسته محافظت می کند .

روغنهای فرار ریحان حاوی استراگل ، لینالول ، مایرسین و لیمونین بوده و درمحدود کردن رشد انواع باکتریها از جمله e.coil (که موجب عفونت های گوارشی می شود) و باکتری p.o نقش فعالی را ایفا می کند .

کمک به هضم مواد غذایی:

روغنهای فرار ریحان به عنوان نیرو بخش گوارشی استفاده می شوند . از آنجایی که روغن ریحان خواص ضد نفخ دارد ، آن در درمان سوء هاضمه ، یبوست ، درد شکم و نفخ شکم استعمال می شود . روغنهای فرار ریحان فوراً وسیله تسکین گاز معده و روده را فراهم می کند.

ضد تهوع :

برگ ریحان نقش چشمگیری در کاهش حالت تهوع ناشی از بیماری های مختلف دارد.

سرماخوردگی :

روغنهای فرار ریحان تب ناشی از سرماخوردگی ، آنفولانزا ی تسکین می دهد. ریحان خصوصیت ضد انقباض و ضد تشنج دارد. به علاوه در کاهش سرفه های ناشی از سیاه سرفه نیز از ریحان استفاده شده است .

یرقان (زردی ) :

بهترین معالجه برای بیماری یرقان ریحان است. مصرف معجونی از10 برگ ریحان با 10گرم آب تربچه و 10 گرم شکر زرد به طور منظم برای 1 ماه و سه بار در روز ، زردی را درمان می کند .

دستگاه تنفس :

صرف نظر از استفاده از ریحان برای سرفه، درموارد آسم ، برونشیت ، و عفونتهای سینوس نیز استفاده می شود . ترکیبی مانند ویتامین C کامفن ، ایجنول ، و سینگل موجود درروغنهای فرار نه تنها عفونتهای ریه را درمان می کنند بلکه احتقان در ریه ها را نیز درمان می کند . این ترکیبات همچنین در التیام آسیبهای ریوی ناشی از سیگار ، بیماری سل ، سرطان ریه نیز موثر می باشد . به علاوه به دلیل دارا بودن خواص آنتی بیوتیکی به درمان بیماری سل نیز کمک می کند .

درمان عفونتها :

روغنهای فرار به دلیل داشتن خواص ضد باکتریائی، درمان خوبی برای عفونتهای مختلفی از قبیل بریدگی ها ، زخمها ، عفونتهای پوستی ، عفونتهای مثانه و غیره هستند. این روغنهای فرار در عفونتهای ویروسی نیز مفید هستند . خواص ضد تورم عصاره ریحان می تواند باتسکین استرس وارده به دستگاه تنفسی در معالجه عفونت های آن موثر باشد.

تنش های روانی :

روغن فرار ریحان خاصیت آرامبخشی دارد از این رو در درمان تنشهای عصبی، خستگی های ذهنی ، مالیخولیا ، سردردهای میگرنی و افسردگی استفاده می شود . ضمن اینکه این ماده به دلیل همین خصوصیت استفاده وسیعی در مراکز عطر درمانی دارد. مصرف مداوم روغن های معطر ریحان موجب تقویت ذهن می شود.

گردش خون :

روغن ریحان گردش خون را بهبود می بخشد و بنابراین به افزایش متابولیسم کمک می کند .

تسکین درد :

روغن ریحان ضد درد است و درد را تسکین می دهد .از این رو در آرتروز ، زخم ، آسیب ، سوختگی ، کبود شدگی ، جراحات ورزشی ، سر درد و سایر دردها مناسب است .

بیماری های چشم :

شسشتوی چشمها با آبی که چند برگ ریحان در آن خیس خورده باشد ، در تسکین ورم ملتحمه چشم ، جوشها و عفونتهای ویروسی ، باکتریایی و قارچی موثر است. مصرف منظم می تواند چشمها را از تمام آسیبهای رادیکالهای آزاد ازقبیل آب مروارید ، دژنراسیون ماکولا ، آب سیاه ، ورم ملتحمه نوزادان و محافظت کند. چون روغنهای فرار ریحان خواص آنتی اکسیدانی دارد .

مراقبت از پوست :

مردمی که از وضعیت ناراحتی های پوستی از قبیل پوست خشک رنج می برند می توانند با مقداری عصاره ریحان مقدس تسکین یابند. اتصال با کلسیم ، فسفر ، کاروتن و ویتامین C ، عصاره ریحان مقدس می تواند به طراوت پوست کمک کند . استفاده از این عصاره نه تنها خارش و تحریکات پوستی را سبک می کند بلکه موجب افزایش خاصیت انعطاف پذیری پوست نیز می شود.

مواد آرایشی :

روغنهای فرار ریحان ماده مناسبی برای ماساژ موضعی پوست هستند . این کار موجب شفافیت پوست به ویژه در افرادی که از کدر بودن پوستشان رنج می برند می شود. همچنین استفاده از این ماده موی سر را شفاف می کند . به همین دلیل از ترکیبات حاوی عصاره ریحان برای ترمیم پوست سر و مو در افرادی که موهایشان در اثر رنگ کردن مو آسیب دیده می شود.

اکسیر جوانی :

ویتامینهای C ، ویتامین A ، فیتونوتراینت ها و روغنهای فرار اکسیدانهای عالی هستند که بدن را در برابر آسیبهای ناشی از رادیکالهای آزاد حفاظت می کنند . در طب سنتی هند، آیورودا روغن فرار ریحان به عنوان یک ترکیب نیروبخش برای بازگرداندن جوانی و اجتناب از پیری در نظر گرفته شده است .

saeedeh
11-02-2011, 01:02
كاكوتي[Only Registered And Activated Users Can See Links]

كاكوتي گياهي است علفي، يكساله، داراي ساقه كوتاه و از خانواده نعنا كه به صورت وحشي در بيشتر مناطق كوهپايه‌اي بويژه خراسان مي‌رويد.

اين گياه داراي خواص درماني زيادي است، از جمله اين‌كه ضدميكروب و ضدعفوني‌كننده است و به صورت بخور براي رفع اختلالات مجاري تنفسي و رفع علائم سرماخوردگي و سردرد مصرف مي‌شود.

همچنين كاكوتي به عنوان ضداسپاسم در كاهش ناراحتي‌هاي گوارشي مفيد است. بعلاوه اثرات ضدقارچي براي آن نيز گزارش شده است.

در گذشته از كاكوتي به عنوان داروي ضدنفخ، ضداسهال، خلط‌آور و ضدسرفه و التهاب دستگاه تنفسي استفاده مي‌شده است.

اين گياه معطر همچنين خلط ‌آور و مقوي معده است و به عنوان طعم‌دهنده غذا و لبنيات نيز از آن استفاده مي‌شود.

پزشكان متخصص تغذيه معتقدند كاكوتي به علت صفرابر بودن براي مبتلايان به ورم مزمن كيسه صفرا و عوارض كبدي توصيه مي‌شود.

برگ‌هاي اين گياه به عنوان نرم‌كننده سينه مورد استفاده قرار مي‌گيرد و به صورت دمكرده براي تسكين درد و رفع ناراحتي‌هاي مختلف مصرف مي‌شود.

كاكوتي در رفع سرماخوردگي‌هاي ششي مفيد بوده و با مصرف آن سرفه آرام مي‌گردد و چون اثر محرك‌كننده دارد، هضم را نيز آسان مي‌كند. جوشانده كاكوتي در رفع رماتيسم و نرمي استخوان مفيد است و غرغره جوشانده آن ورم لوزتين را برطرف مي‌كند.

كاكوتي همچنين دربند آمدن خونريزي از بيني بسيار مفيد و موثر است.

samira
11-03-2011, 01:29
گیاه پنج انگشت


[Only Registered And Activated Users Can See Links]
این گیاه را فلفل بیابانی نیز می نامند و در بسیاری از مناطق ایران می روید. درختچه زیبایی به ارتفاع یک متر و نیم است که به علت گل های زیبایی که دارد گاه به عنوان گیاه تزئینی کاشته می شود. بدین علت به آن پنج انگشت گویند که برگ های آن پنجه ای و پنج تایی است. گل های آن برنگ آبی و شبیه سنبله ای دراز است که سپس تبدیل به گل می شود.
میوه این گیاه قابض است و به بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک می کند. افرادی که دچار بواسیر یا شقاق باشند می توانند از اثرات درمانی آن سود بجویند و در جوشانده این گیاه بنشینند تا عارضه برطرف شود.
میوه این گیاه اثرات درمانی زیادی برای رحم دارد.
قاعدگی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) را تنظیم می کند و برگ این گیاه ورم های رحمی را بهبود می بخشد و عفونت را پاک می سازد. فواید آن به قدری زیاد است که از این گیاه در قرص های گیاهی مورداستفاده برای تنظیم قاعدگی و کاهش خونریزی استفاده می شود.برگ این گیاه اثر کاهنده ای بر شهوت دارد و در قدیم و پارسایان در فصل بهار این گیاه را زیر خود فرش می کردند تا شهوت بر آنها غلبه نکند.
ضماد میوه و برگ آن ادرار را افزایش می دهد و مقدار زیاد آن برای
کلیه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) مضر است.این گیاه در درمان سر درد هم مفید است.
از گیاه پنچ انگشت، دارویی به نام ویتاگنوس ( VITAGNUS ) تهیه کرده اند که حاوی‌ 90 ـ 80 میلی‌ گرم‌ عصاره‌ خشك‌ این گیاه‌ می‌باشد.
مكانیسم‌ اثر دقیق‌ این‌ فرآورده‌ به‌ اثبات‌ نرسیده‌ است‌ ، ولی‌ به‌ نظرمی‌رسد گیاه‌ پنج‌ انگشت‌ با اثر بر محور هیپوتالاموس‌ ـ هیپوفیز اثر خود را اعمال‌ می‌كند. این‌ گیاه‌ باعث‌ كاهش‌ آزاد شدن FSH* و افزایش‌ آزاد شدن‌ LH** و پرولاكتین ‌از هیپوفیز می‌گردد. هورمون های FSH و LH در تولید استروژن ( هورمون جنسی زنانه ) از تخمدان ها و دوره تخمک گذاری در خانم ها موثرند.
مطالعات‌ نشان‌ داده‌ است‌ كه‌ گیاه‌ پنج‌انگشت‌ حاوی‌ تركیبات‌ استروژنیک ‌نمی‌باشد و مستقیماً بر روی‌ تخمدان ها تاثیر نمی‌گذارد.
با توجه‌ به‌ اثرات‌ هورمونی این دارو، مصرف‌ آن‌ در دوران‌
بارداری ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ‌ ممنوع است .در اكثر مطالعات‌ انجام‌ شده‌ با مصرف‌ این‌ دارو عوارض‌ جانبی‌ مشاهده‌ نگردیده‌ است‌، ولی‌ به‌ طور‌ نادر گزارشاتی‌ مبنی‌ بر بروز
واكنش های‌ آلرژیک ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ‌، سردرد و افزایش‌ خونریزی‌ دردوران‌ قاعدگی‌ وجود دارد.این‌ دارو ممكن‌ است‌ با داروهای‌ ضد بارداری‌ خوراكی‌ وهورمونی‌ تداخل‌ نماید.
برای مصرف این دارو ، روزانه‌ 40 قطره‌ از آن را در كمی‌ آب‌ یا آبمیوه‌ بریزید و نیم‌ ساعت‌ قبل‌ از صبحانه‌ ( با معده‌ خالی ) مصرف ‌کنید.
البته یادآوری می کنم که دارو را حتماً حتماً باید تحت نظر پزشک و با تجویز ایشان مصرف کنید و از مصرف خودسرانه آن خودداری کنید.
پی نوشت :
* FOLLICLE STIMULATING HORMONE : این هورمون از غده هیپوفیز ترشح می شود و در خانم ها سیکل قاعدگی و تولید تخمک ها را در تخمدان ها کنترل می کند.** LUTEIN HORMONE : این هورمون از غده هیپوفیز ترشح می شود و باعث ترشح استروژن از تخمدان ها می شود. این هومون در نیمه دوم قاعدگی باعث ترشح پروژسترون و هورمون های مردانه از جسم لوتئینی می شود.

saeedeh
11-03-2011, 01:34
خواص شیرین بیان

شیرین بیان از جمله گیاهان دارویی خودرو است و کمتر مورد کشت قرار می‌گیرد. برگ های آن مرکب است و از 4 تا 7 زوج برگ به اضافه یک برگچه انتهایی تشکیل یافته ‌است که به سبب ترشح شیره، چسبنده‌اند. گل های این گیاه به رنگ های ارغوانی، زرد یا بنفش یا آبی مایل به سفید هستند و میوه‌اش شامل 5 تا 6 دانه مایل به قهوه‌ای است. ریشه و ساقه زیرزمینی آن مصرف دارویی دارد.
ترکیبات شیرین بیان
قسمت مورد استفاده شیرین بیان، ساقه‌های زیرزمینی و ریشه‌های گیاه است که دارای ترکیبات مختلفی است. مهم‌ترین ماده ای که موجب شیرینی شیرین بیان می شود، ترکیب موجود در ریشه‌های گیاه به نام اسید گلیسریزیک است که 50 برابر شکر شیرینی دارد. اسید گلیسریزیک با افزایش سن گیاه افزایش می‌یابد.
ترکیبات موجود در ریشه شیرین بیان برای مقابله با پوسیدگی دندان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) مفید هستند. همچنین خاصیت ضدمیکروبی داند، بنابراین می‌توان از شیره این گیاه به عنوان ماده ضدپوسیدگی در محلول‌های شستشوی دهان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]***.html) و نیز خمیر دندان‌ها ([Only Registered And Activated Users Can See Links])استفاده کرد.

خواص شیرین بیان
* مهم ترین خاصیت شیرین بیان که جدیدا کشف شده است، درمان زخم معده ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و سرطان معده ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) است.
* این گیاه برای تقویت عمومی بدن مفید است و خوردن آن از پیری زودرس ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) جلوگیری می‌کند و برای نرم کردن سینه موثر است.
* زخم ([Only Registered And Activated Users Can See Links])‌ها و تاول‌های پوست را با دم کرده شیرین بیان شست‌وشو دهید تا زود خوب شوند.
* گیاه شیرین بیان ملین ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) است و برای درمان سوء هاضمه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و از بین بردن نفخ ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) شکم مفید است.

[Only Registered And Activated Users Can See Links]

* برای برطرف کردن زخم و التهاب دهان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) می توان ریشه شیرین بیان را مکید.
* این گیاه ورم معده ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) را برطرف می‌کند و تنگی نفس ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) را تسکین می‌دهد.
* این گیاه چشم را تقویت کرده و رفع سردرد ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) می کند. برای این منظور 2 گرم ریشه شیرین بیان را پودر کرده و با یک گرم شکر و یک گرم رازیانه مخلوط کنید. سپس آن را در آب خیس کرده و هر روز بخورید.
* اگر شیرین بیان را قبل از غذا مصرف کنید، برای لاغری ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) موثر است.
* برای درمان موخوره ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، دم کرده شیرین بیان را به سر بمالید و برای رفع بوی بد زیر بغل ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و پا ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) از برگ های شیرین بیان پماد درست کرده در این قسمت‌ها بگذارید.
* در طب سنتی از این گیاه برای درمان اسپاسم عضلات و تورم، برونشیت، روماتیسم و ورم مفاصل ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) استفاده می‌شود.
* امروزه نیز عصاره شیرین بیان یکی از اجزاء ترکیبی شربت سرفه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) است.
* شیرین بیان همچنین مدر (ادرارآور) است و می‌توان از آن به عنوان عامل ضدویروس موضعی برای زخم و التهاب زونا ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، چشم، دهان و دستگاه تناسلی استفاده کرد.

مضرات مصرف زیاد شیرین بیان
- مصرف بی رویه شیرین بیان یا سایر فرآورده‌های آن به سبب تحریک غدد فوق کلیوی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و ترشح بیش از اندازه هورمون آلدوسترون مضر است. این حالت سبب عوارضی چون اختلال در فعالیت های متابولیسمی و بالا رفتن فشار خون ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) می‌گردد. در صورت مصرف بیش از 20 گرم در روز، بروز عوارض نامطلوب بعید نیست.
- استفاده زیاد از شیرین بیان برای طحال ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) نیز مضر است.

مصرف بسیار زیاد شیرین بیان ممکن است به بروز حالاتی خطرناک نظیر فشار خون و حتی سکته قلبی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) منجر شود.
- برخی از افراد با مصرف زیاد شیرین‌بیان دچار درد عضله و عده‌ای دیگر دچار کرختی دست و پا می‌شوند.
- مصرف زیاد این ماده سبب افزایش وزن نیز می‌شود.

چه کسانی باید از مصرف شیرین بیان خودداری کنند؟
در صورت بالا بودن فشار خون یا داشتن ناراحتی کلیه ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، قلب یا کبد ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) باید از مصرف شیرین بیان پرهیز کرد.
مصرف این گیاه و فرآورده‌های آن برای زنانی که در دوران بارداری ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) یا شیردهی ([Only Registered And Activated Users Can See Links])‌اند، ممنوع ‌است.

تهیه دم کرده شیرین بیان
برای درست کردن دم کرده ی شیرین بیان باید 50 گرم ریشه شیرین بیان بدون پوست را آسیاب کنید و در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید مدت 10 دقیقه دم بکشد.
برای درست کردن جوشانده شیرین بیان نیز باید 50 گرم ریشه شیرین بیان بدون پوست را آسیاب کرده و در 100 گرم آب بریزید و آنقدر بجوشانید که دوسوم آن باقی بماند.

[Only Registered And Activated Users Can See Links]


عصاره شیرین بیان
با جوشاندن ریشه گیاه شیرین بیان و تبخیر بخش عمده آب آن، ماده‌ای سیاه‌ رنگ (مایل به قهوه‌ای) به دست می‌آید که همان عصاره است. این ماده به دو صورت جامد و شیره عرضه می‌گردد. عصاره شیرین بیان در پزشکی، داروسازی، صنایع غذایی و بهداشتی مصارف متعددی دارد.
کاربرد اصلی این ماده، (در کشورهای غربی) شیرین کردن فرآورده‌های غذایی است، چون 50 برابر قند (ساکاروز) شیرینی دارد و علاوه بر این، خواص دارویی هم دارد.

فرآورده های شیرین بیان
در اروپا آب‌نبات هایی با طعم تند از شیرین بیان تهیه می شود که طرفدار زیادی هم دارد. البته باید گفت که طعم اغلب این گونه تنقلات با روغن تخم انیسون ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) (بادیان رومی) تامین می‌شود و مقدار واقعی شیرین‌بیان در آنها بسیار کم است.
از چاشنی شیرین بیان در تهیه نوشیدنی های غیرالکلی استفاده می شود.
مردم ایتالیا دوست دارند که شیرین بیان را به شکل طبیعی استفاده کنند، به این نحو که ریشه این گیاه را پس از شستن، به عنوان خوشبو کننده دهان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) می جوند.
در آشپزی چینی، شیرین بیان مانند چاشنی های دیگر در پخت غذاها استفاده می‌شود و اغلب برای خوش‌طعم کردن سوپ ها به کار می‌رود.
شیرین بیان در سوریه نیز خواهان زیادی دارد و به صورت نوشیدنی در بازار عرضه می‌شود.


[Only Registered And Activated Users Can See Links]

saeedeh
11-07-2011, 04:17
شبدر قرمز


[Only Registered And Activated Users Can See Links]شبدر قرمز گیاهی است علفی و چند ساله که در مناطق معتدله کره زمین می روید . در شرایط مساعد این گیاه هفت ساله است ولی در آب و هوای گرم فقط دو سال عمر می کند . ارتفاع شبدر قرمز بسیار کم است و بیشتر از 15 سانتیمتر نمی شود . برگهای آن بیضی شکل و دراز و دارای سه برگچه است و بهمین علت در قرون وسطی مورد احترام مسیحیان بوده زیرا آنرا سمبل خداوند ، مسیح و روح المقدس می دانستند . این گیاه از نظر داشتن مواد مغذی برای علوفه حیوانات بکار می رود .

ترکیبات شیمیایی

گل شبدر دارای مواد شیمیایی مانند تریفولین ،ایزوتریفولین و اسانس روغنی می باشد . این گیاه دریای املاح معدنی مانند سلیس ،آهن ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ، فسفر ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ،گوگرد ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ، پتاسیم ([Only Registered And Activated Users Can See Links] 5)، منیزیم ([Only Registered And Activated Users Can See Links] 5) ،منگنز ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، روی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ،مس ([Only Registered And Activated Users Can See Links])،سرب ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ، نیکل ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و کبالت ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) می باشد .

خواص داروئی: شبدر قرمز از نظر طب قدیم ایران سرد و تر است .مهمترین خاصیت شبدر قرمز ضد سرطان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) بودن آن است .
تمیز کننده خون و بدن است.
سرفه را برطرف می کند.
دردهای عضلانی را برطرف می کند.
تورم پوستی را از بین می برد.
شبدر تازه بعنوان مسهل بکار می رود.
درمان کننده آسم ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) است.
برای درمان آب آوردگی بدن مفید است.
دل پیچه را برطرف می کند.
برای درمان آرتروز ([Only Registered And Activated Users Can See Links] 2) ، رماتسیم باید برگ شبدر را در روغن زیتون ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) جوشانیده و روی قسمت های دردناک بمالید .
برای طول عمر و جلوگیری از بیماریهای قلبی شبدر قرمز بخورید .
تشنج را علاج می کند.
برای التیام زخم ها ، ضماد شبدر قرمز را روی زخم ها بگذارید.
برای از بین بردن خارش شبدر را له کرده وروی پوست بمالید.


طرز استفاده: دم کرده : مقدار 30 گرم گیاه خشک را در یک لیتر آبجوش ریخته و به مدت 5 دقیقه دم کنید . مقدار مصرف آن یک فنجان سه بار در روز است . جوشانده شبدر : مقدار 50 گرم سرشاخه های گلدار شبدر قرمز را در مقداری شیر ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) یا آّ ب ریخته و بگذارید مدتی بجوشد و پس از سردشدن بصورت ضماد روی پوست و یا قسمتهای دردناک بدن بگذارید .
مضرات : مقدار مصرف زیاد شبدر خطرناک است زیرا دارای اسید سیانیدریک می باشد ولی استفاده متعادل از آن هیچگونه خطری نداشته و بسیار مفید است .

saeedeh
11-11-2011, 10:03
ریواس و خواص آن


[Only Registered And Activated Users Can See Links]
ریواس یا ریباس، گیاهی است از تیره ی ترشک ها ( هفت بندها ) و دارای ساقه های هوایی و برگ های آن محتوی مواد ذخیره ای و اسیدی است و به همین جهت مورد استفاده ی خوراکی قرار می گیرد.
ریواس هنگام بهار در نواحی گوناگون ایران، دامنه ی کوه ها، کنار رودخانه ها و مناطق برخوردار از آب های راکد می روید و برگ ضخیم و گوشت دار این گیاه مصرف غذایی دارد. تکثیر ریواس معمولاً با کشت در خزانه و انتقال به کشتزار و یا از طریق کشت بذر تازه صورت می گیرد.
خواص درمانی

ریواس طبیعت سرد دارد و دارای ویتامین ها و املاح معدنی گوناگونی است. برای تمامی اعضای بدن، ماده ی غذایی بسیار ممتازی شمرده می شود و اثر شگفت انگیز و معجزه آسایی دارد. قابض است و برای تقویت معده ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و کبد ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) مفید می باشد. خوردن ریواس برای بیماران تب ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) دار و بی اشتها مفید بوده و یرقان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ، وسواس ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ، سستی را درمان می نماید. در این گونه موارد می توان 100 گرم از آب ریواس یا رب ریواس را میل کرد. صفرا و دل به هم خوردگی را رفع می کند و برای حصبه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و اسهال گرم صفراوی مفید بوده و کرم کُش است. خوردن ریواس را نباید در برنامه ی غذایی از یاد بُرد. ریواس را برای تهیه ی خورش، کمپوت، مربا و شربت مورد استفاده قرار می دهند. سعی کنید در مصرف ریواس زیاده روی نکنید.مفیدترین طریقه مصرف آن، مصرف آب ریواس همراه با آب هویج ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ، کرفس ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ، خیار و سیب ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) می باشد که یک سوم آب ریواس و دو سوم بقیه مواد است.ریواس اثر ملین داشته و اشتها آور است و برای افزایش اشتها ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و یبوست مفید می باشد. مصرف ریواس برای مبتلایان به سنگ کلیه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و ناراحتی های مثانه خطرناک است.شیر مادرانی که ریواس می خورند، در نوزادان تولید اسهال ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) می کند. ریواس، مقوی قلب و اعصاب بوده و برای درمان بواسیر مفید است.ریواس به عنوان فعال کننده ی عملکرد دستگاه گوارش، ناقل نمک های صفراوی و محرک ترشح کبد شناخته شده است. نخستین کار کرد آن در دهان این است که با تحریک جوانه های چشایی به واسطه ی مزه ی تلخ خوشایندش، موجب پاک شدن حفره ی دهان شده و
دهان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) را برای چشیدن غذای بعدی آماده می سازد. این گیاه در معده سبب افزایش ترشح معدی و تحریک آن می شود. در نتیجه به طور کلی باعث بهبود عملکرد معده می گردد.علاوه بر این با تحریک ترشح نمک های صفراوی از کبد، به تنظیم جذب چربی از روده کمک می کند.
ریواس خاصیت مسهلی، ضد التهابی و متعادل کننده ی عملکرد روده ها (درمان یبوست و اسهال) را داشته و در درمان یرقان، خونریزی معدی- روده ای، ورم ملتحمه ی چشم، جراحات ناشی از ضربات و صدمات جسمانی، زخم ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) های چرکی سطحی و سوختگی های حاصل از حرارت کاربرد دارد.


[Only Registered And Activated Users Can See Links]
ارزش تغذیه ای 85 گرم ریواس

انرژی ... 29 کیلو کالری
چربی ... 2/0 گرم
پروتئین ... 8/0 گرم
کربوهیدرات ... 7 گرم
کلسیم ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ... 266 میلی گرم
سدیم ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ... 5 میلی گرمپتاسیم ... 148 میلی گرم
ویتامین ث ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ... 7 میلی گرم

سایر مصارف ریواس

ریواس به علت خاصیت اسیدی، برای پاک کردن ظروفی که آثار سوختگی مواد غذایی در آنها به جای مانده باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.
افرادی که موی آن ها قهوه ای کم رنگ است، با استفاده از ریشه ی این گیاه می توانند به رنگ موی طلایی دست یابند. برگ های ریواس را می توان به عنوان حشره کش موثر برای دفع حشرات به کار برد.

saeedeh
11-17-2011, 22:24
خواص سنجد[Only Registered And Activated Users Can See Links]

میوه سنجد از زمانهای گذشته در سبد غذایی ایرانیان جا داشته و در اعیاد سنتی به آن توجهی خاص مبذول شده است. امروزه از درخت سنجد و میوه آن در صنایع غذایی، بهداشتی، دارویی، عطرسازی و صنایع چوب استفاده می‌شود. نام علمی سنجد «Elaeagnusan gastifolial» است و رویشگاه این درخت بدلیل سازگاری آن با محیط‌های مختلف در اغلب نقاط كره زمین از جمله آمریكای شمالی، اروپای شرقی و غربی، آسیای مركزی و شمالی و … است.
به طور كلی ۳ نوع درخت سنجد در دنیا وجود دارد كه ۲ نوع هلاگنوس و هیپوفار در ایران موجودست. درخت سنجد هلاگنوس به دلیل درشتی میوه‌، قامت بلند، نداشتن خار و برگهای پهن به درخت سنجد هیپورفیا برتری دارد.
خواص درخت سنجد در تمام اندامهای آن منتشر شده است و ریشه، چوب، پوست و میوه آن دارای خواص دارویی و صنعتی متفاوتی است از پوست درخت سنجد یك ماده شیمیایی دارویی مهم به نام تتراهیدروآرمور - متیل - N استخراج می‌شود. از برگ درخت سنجد آلكانویید استخراج می‌شود كه در صنایع داروسازی كاربرد دارد. اسانس گل سنجد در صنایع داروسازی و آرایشی و عطرسازی بكار می‌رود.
درخت سنجد دارای 3 قسمت برون بر (پوست قهوه‌ای رنگ)، میان‌بر (آردی شكل) و درون بر (هسته چوبی و سفت آن) است كه قسمت میان‌بر و درون بر آن دارای ارزش غذایی فراوان است. در قسمت میان‌بر 2 نوع قند گلوكز و فروكتوز، 7 نوع چربی اشباع شده و اشباع نشده وجود دارد.
در قسمت درون بر سنجد 17 نوع آمینواسید و مقداری پروتئین وجود دارد كه هر یك از این آمینواسیدها خواص دارویی بسیار مفیدی دارند بطوری كه می‌توان گفت میوه سنجد یك میوه دارویی صفراست. این میوه در طب سنتی به عنوان تانن قابض است بنابراین در معالجه بیماریهای دندان، لثه و اسهال و در درمان زخم معده موثر است و می‌تواند از خونریزی جلوگیری كند.
اگر آرد و هسته‌ میوه سنجد با هم آسیاب شود مصرف خوراكی آن بیماری آرتروز را درمان می‌كند. مصرف سنجد براى درمان و جلوگیرى از عوارضى مثل «قى»، اسهال صفراوى، زخم روده، سرفه‌هاى حاد گرم، سردرد و اثر رطوبت نافع است. سنجد مقوى قلب و برطرف كننده تب و لرزهاى سرد در بیماریهاى سینه مثل تنگى نفس، زخم ریه و عوارض دماغى محسوب مى شود.
سنجد براى درمان بیمارى هاى كبدى مانند زردى و یرقان مفید است و سنجد پخته شده به طور كامل (پوست - گوشت - هسته) در روغن زیتون به صورت خوراكى جهت درد مفاصل، خارش پوست و رشد مو توصیه شده است.
عرق شكوفه سنجد، ضد نفخ مؤثرى براى معده مى باشد. یكی از دانشمندان گفته است میوه سنجد گوشت براستخوان مى رویاند و انسان را فربه مى كند. پوست را تقویت كرده و كلیه ها را گرم نگه داشته و مانع از تكرر ادرار مى شود. در هند از روغن هسته آن لعوق یا شربت غلیظی درست می کنند که در التهاب غشاهای مخاطی همراه با ترشح همانند انواع زکام و نیز در موارد عفونتهای برونشها مصرف می نمایند.
در اسپانیا از شیره گل سنجد برای قطع تب های مهلک و خطرناک استفاده می شود. میوه سنجد از نظر طب سنتی،طبیعت سرد و خشک دارد و مقوی و مفرح است،ضد تهوع و صفرا بر نیز می باشد. سنجد به ویژه خام آن برای بند آوردن اسهال نافع است.
جوشانده گل سنجد برای بیماریهای دماغی مانند فلج و کزاز و نیز برای قلب و زخمهای ریوی و تنگی نفس مفید است و برای تقویت معده و کبد و باز کردن گرفتگیها و تحلیل گاز معده و یرقان نافع می باشد.

saeedeh
11-19-2011, 15:23
ترنجبین

[Only Registered And Activated Users Can See Links]
ترنجبین به فارسی "ترانگبین" یا "ترنگبین" است. آن را به فرانسوی Manne d"hedysarum و Manna d"alhagi و Manne de perse و به انگلیسی Manna of hedysarum و به عربی "ترنجبین" می نامند.
ماده ای است شیرین كه به صورت شبنم روی گیاه حاج یا خارشتر (با نام علمی Alhagi maurorum) یا خاربز می نشیند. در یک بررسی که توسط مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی خراسان انجام شد، مشاهده شد که این شیرابه‌های قندی در نتیجه عمل حشره ای به طور طبیعی و با ایجاد شكاف به خارج تراوش می شود.
گیاه خارشتر درختچه یا بوته خاری است که در بیابان ها و دشت های كم ارتفاع ایران مانند خراسان، یزد، تبریز، زرند، اطراف قم و بوشهر به طور خودرو فراوان دیده می شود.
سابقا از ترنجبین در كارخانجات ساده قندگیری به طور سنتی قند می گرفتند، ولی بعدها چون فروش ترنجبین از نظر دارویی بازار بهتری پیدا كرد، آن را فقط به عنوان دارو می فروشند.
ترنجبین حاوى تركیبات قندى مختلفى چون گلوكز و فروكتوز، ساكاروز و ترى ساكارید است كه به راحتى در آب حل مى شود.
خواص ترنجبین

* ترنجبین طبق نظر حكمای طب سنتی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) گرم، ولی در عین حال تر است.
* ملین و مسهل است. دوز مصرفى ترنجبین به عنوان ملین بر حسب سن بیمار بین 10 تا 70 گرم است كه با كمى آب مصرف مى شود. این گیاه اگر در مقدار کم خورده شود، ملین و اگر به مقدار زیاد مصرف شود، مسهل است.
* در تسکین سرفه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و درد سینه موثر است.
* برای تسكین عطش و تب ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) مفید است.
* خاصیت ضدعفونی کنندگی خوبی دارد و میکروب ها را از بین می برد، به همین دلیل برای درمان بیماری های عفونی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]***) مفید است.
* خوردن ترنجبین با آب پنیر برای اخراج اخلاط سوخته، با ماءالشعیر برای دفع اخلاط گرم، با كره برای باز كردن ادرار (در مواردی كه ترشح ادرار بند می آید) مفید است.
* اگر ترنجبین با آب زیره ([Only Registered And Activated Users Can See Links])خورده شود، برای دفع صدای شكم كه با تب خفیفی توام باشد، نافع است.
* جوشانده آن معرق است.
* مالیدن روغن برگ های آن برای روماتیسم ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) خیلی نافع است.
* گل های آن برای بواسیر ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) مفید است.
* عرق گیاه ترنجبین اگر مدتی کم کم خورده شود، برای دفع سنگ كلیه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و مثانه تا حدودی مؤثر است.
احتیاط کنید

[Only Registered And Activated Users Can See Links]
* بسیاری از خانواده‌ها برای بهبود زردی کودک ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) خود از مخلوط ترنجبین و آب قند استفاده می‌کنند که این مواد، نه تنها تاثیری در بهبود زردی کودک ندارند، بلکه باعث اسهال ([Only Registered And Activated Users Can See Links])و استفراغ ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) نوزاد نیز می‌شوند.
در یک مطالعه تحقیقاتی که توسط اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی لرستان با هدف بررسی اثر ترنجبین خوراكی در كاهش زردی نوزادان انجام گردید، نشان داده شد که علیرغم باورهای بومی مبنی بر تاثیر ترنجبین در كاهش زردی نوزادی، تجویز این ماده اثر قابل توجهی در درمان زردی ندارد.
* بیماران مبتلا به حصبه ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، اسهال خونی ([Only Registered And Activated Users Can See Links])، بواسیر، خون ادراری و آبله از خوردن ترنجبین خودداری کنند.
* ترنجبین برای طحال و اشخاص گرم مزاج مضر است.

تهیه آب ترنجبین

برای تهیه آب ترنجبین، مقداری ترنجبین را در آب جوش حل می کنند. سپس مایع صاف روی آن را بر می دارند و می گذارند قدری بماند تا مواد خارجی آن ته نشین شود. حالا مایع صاف شده روی آن، آماده خوردن است.
آب ترنجبین اگر صبح ناشتا خورده شود، موثرتر است. مقدار خوراكی معمول آن 12 تا 35 گرم است.

saeedeh
11-21-2011, 15:27
خارخسک

[Only Registered And Activated Users Can See Links] ([Only Registered And Activated Users Can See Links])خارخَسَک یک گیاه بوته‌ای است.
میوه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ی خارخسک چهار بخشی و نرم است اما خارهای ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) تیزی دارد.
خارخسک در آب و هوای گرم و حتی در کویرها ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) دیده می‌شود.
خارخاسک گیاهى است علفى، یك ساله، داراى ساقه هاى خوابیده با انشعابات گسترده بر سطح خاك و پوشیده از تار كه برگ و ساقه هاى جوان آن را تارهاى ظریف ابریشمى مى پوشاند. برگ هاى آن متقابل غالباً نامساوى و مركب از برگچه هاى كوچك و ریزى است كه به تعداد ۶-۳ زوج در طرفین دمبرگ اصلى جاى دارند. گل ها زرد كوچك و منفرد هستند. میوه آن شیزوكارپ ناشكوفا كه در موقع رسیدن قسمت هاى پنجگانه آن از هم جدا و پراكنده مى شوند.هر یك از این قسمت هاى پنج گانه در سطح بیرونى خاردار است. قسمت هاى مورد استفاده این گیاه، میوه، دانه، برگ، ریشه و گاهى كلیه اعضاى گیاه است ولى بیش از همه میوه آن مورد استفاده قرار مى گیرد. رنگ میوه هاى آن سبز مایل به زرد، بدون بو و با طعم مشخص است.
میوه هاى این گیاه را در اواخر تابستان و اوایل پاییز جمع آورى مى نمایند. این گیاه پراكندگى وسیعى در نواحى مختلف كره زمین دارد. به طورى كه مى توان آن را در غالب نواحى دنیا مشاهده كرد. تركیبات شیمیایى گیاه خارخاسك شامل رزین، تاش، روغن ثابت، آلكالوئید، پلى فنل ها و مواد معدنى شامل كلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، گوگرد، ازت و كلر است. پنج نوع ماده گلیكوزیدى نیز دارد كه همه آنها داراى گلوكز است و علاوه بر گلوكز قندهاى رامنوز، آرابینوز را هم شامل مى شود. خارخاسك به عنوان مدر، دفع كننده سنگ هاى مجارى ادرارى به كار مى رود. در طب گذشته براى خارخاسك اثر مدر و دفع كننده سنگ هاى مجارى ادرارى قائل بوده و از آن به عنوان درمان كننده عفونت و التهاب لثه استفاده مى شده است. از فرآورده هاى موجود در بازار مى توان قطره پروستاتان، قطره سنكل و قطره آفرودیت را نام برد

saeedeh
11-21-2011, 15:31
خواص درمانی و غذایی سیر

[Only Registered And Activated Users Can See Links]
سیر از سبزی هایی است که تاریخی بسیار کهن دارد. انسان خواص درمانی این گیاه را پنج قرن قبل از میلاد مسیح شناخته بود.
سیر هزاران سال برای اهداف پزشكی استفاده می شده است. این گیاه حداقل 3000 سال در طب چین كاربرد داشته است. ‏
مصریان، بابلی‌ها، یونانی‌ها و رومی‌ها از سیر برای موارد شفابخش استفاده می ‌كرده‌اند. در جنگ‌های جهانی اول و دوم نیز از سیر ‏به عنوان ماده ی ضد عفونی كننده برای پیشگیری از قانقاریا استفاده می‌شده است. ‏
در طول تاریخ، سیر در سرتاسر دنیا برای درمان ناراحتی ‌های مختلف شامل فشار خون بالا ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ، عفونت‌ها و مارگزیدگی‌ها استفاده شده و ‏برخی فرهنگ‌ها از آن برای دفع ارواح شیطانی استفاده می ‌كردند. ‏
اهمیت و خواص زیاد سیر در احادیث اسلامی نیز مورد توجه بوده است. 1400 سال پیش‎ ‎رسول گرامی اسلام فرموده اند :
« كل الثوم فان فیها شفاء من سبعین داء لایقرب‎ ‎المسجد »؛ ‏یعنی« سیر بخورید، زیرا هفتاد نوع بیماری را شفا می دهد، ولی در حالیكه سیر‎ ‎خورده اید به مسجد(و اماکن عمومی) نروید.»
در حال حاضر از سیر برای كاهش میزان كلسترول ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و كاهش خطر بروز بیماری ‌های قلبی-عروقی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و نیز برای بهره مندی از خواص ‏ضد میكروبی آن استفاده می ‌شود.
سیر در كاهش سطح كلسترول خون نقش اساسی ‏دارد. بر اساس توصیه‌های مهم بالینی، به بیماران گفته می ‌شود كه سیر تاثیر خفیف و كوتاه مدت در كاهش چربی خون ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) دارد. ‏
بیمارانی كه سابقه ی ابتلا به بیماری ترومبوز ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) (تشكیل لخته خونی در عروق یا قلب) را دارند، باید بدانند كه سیر می ‌تواند تاثیر اندك، اما مهم روی تجمع پلاكت‌ها داشته باشد. به علاوه باید به بیماران توصیه شود كه این گیاه خاصیت كاهش خطر ابتلا به سرطان ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) بویژه سرطان ‏معده و روده را دارد. ‏
تركیبات سولفور شامل آلیسین، ظاهرا تركیبات فعال آنتی اکسیدانی در ریشه ی گیاه سیر هستند. پیاز ریشه ی گیاه سیر مصرف پزشكی دارد. از آن می ‌توان به صورت تازه، خشك و یا روغن گرفته شده استفاده كرد. از آن جا كه برخی ‏تركیبات مفید در این گیاه در اثر حرارت غیر فعال می ‌شوند، لذا سیر پخته قدرت طبی كمتری دارد. ‏
مصرف سیر در كاهش سطح كلسترول خون و فشار خون نقش اساسی ‏دارد.
معمولا اثرات جانبی مصرف سیر خفیف و غیر متداول است. ‏ظاهرا سیر تاثیری بر متابولیسم داروها ندارد، اما بیمارانی كه از داروهای ضد انعقاد استفاده می‌ كنند، باید در مصرف سیر احتیاط كنند. ‏از این رو افرادی كه جراحی می ‌كنند، باید 7 تا 10 روز پیش از جراحی از خوردن سیر خودداری كنند، چرا كه سیر زمان خونریزی را ‏طولانی ‌تر می ‌كند. ‏
کشت سیر:
درماه فروردین هر یک از پیازهای کوچک سیر را در خاک کاملاً خشک، به فاصله 15 تا 20 سانتی متر می کارند و بین ماه های تیر و مرداد، که برگ ها پژمرده شود، سیرها جمع آوری می گردند. این گیاه در نواحی مختلف ایران به خصوص در شمال کشور به طور گسترده پرورش می یابد.
فواید سیر :
خواصی که دانشمندان (طب قدیم و جدید) برای سیر برشمرده اند، عبارتند از:

درد مفاصل ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ، نقرس ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) یا روماتیسم دارند، توصیه می شود.
مجاری تنفسی را پاک می کند و به این وسیله از تنگی نفس می کاهد.بیمارانی كه از داروهای ضد انعقاد استفاده می‌ كنند، باید در مصرف سیر احتیاط كنند. ‏از این رو افرادی كه جراحی می ‌كنند، باید 7 تا 10 روز پیش از جراحی از خوردن سیر خودداری كنند، چرا كه سیر زمان خونریزی را ‏طولانی ‌تر می ‌كند. ‏
سل ریوی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) را معالجه می کند. به خصوص وقتی که با شیر مخلوط باشد.
اسهال ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ، برونشیت، سردرد و زکام مزمن، ضعف حافظه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) و سرگیجه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) سودمند است.
تب ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ، مقاوم است.
10-پوست بدن را خوش رنگ و گونه ها را سرخ و روده ها را از عفونت ها پاک می کند (به خصوص در کودکان) و با این خاصیت از انسان در مقابل بیماری حصبه و دیفتری ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) محافظت می کند.
سنگ کلیه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) را از بین می برد و کرم های نازک شکم کودکان را نابود می سازد.
بی خوابی ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) خیلی مفید است.
زگیل ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) باید سیر را نرم کنید و بصورت مرهم روی میخچه و زگیل بگذارید. هر چند وقت آن را تکرار کنید تا به کلی میخچه و زگیل از بین برود.
14-وقتی حشره ای شما را گزید، فوری محل نیش زدگی را با سیر بمالید تا سوزش و درد آن تسکین پیدا کند.
1- معده را ضدعفونی می کند، ولی نباید آن را زیاد مصرف کرد. 2- رسوبات خون را حل می کند، از این رو مصرف سیر به کسانی که 3- 4- بهترین درمان برای فراموشی و نسیان است. خوردن سیر کدورت ذهن را از بین می برد. 5- بهترین تقویت کننده ی پیاز مغز است و روی سلول های مغز تأثیر مفیدی دارد. 6- عضلات قلب را به نشاط می آورد و به این وسیله گردش خون منظم می گردد. همچنین فشار خون را کاهش می دهد. 7- برخی از انواع 8- برای معالجه ی 9- در برابر امراض بسیاری مانند 11- 12- فلج و رعشه را معالجه می کند و در مورد مالاریا و 13- برای درمان میخچه و 15- اگر یک بسته سیر را در انبار غلات آویزان کنید و یا روی آن پخش کنید، باعث فرار موش ها خواهد شد.

saeedeh
11-24-2011, 09:12
سنبل الطیب ([Only Registered And Activated Users Can See Links])


[Only Registered And Activated Users Can See Links] ([Only Registered And Activated Users Can See Links])


خواص ([Only Registered And Activated Users Can See Links])درمانی سنبل الطیب (علف گربه) سنبل الطیب گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن به طور عمودی تا ارتفاع دو متر بالا می رود. این گیاه به صورت وحشی در جنگل های کم درخت، در حاشیه جویبارها و گودال ها در بیشتر مناطق آسیا و ایران می روید.

سنبل الطیب ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) دارای بویی مطبوع است و گربه بوی این گیاه را از فاصل دور تشخیص داده به طرف آن می رود و در اطراف آن به جست و خیز می پردازد و از بوی آن مست می شود. گلهای سنبل الطیب برنگ سفید یا صورتی و به صورت خوشه ای است.

قسمت مورد استفاده این گیاه ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) ریشه آن است و معمولا از ریشه گیاهی که بیش از سه سال عمر دارد استفاده می شود. سنبل الطیب پس از خشک شدن برنگ قهوه ای در می آید. طعم آن تلخ ولی خوشبو و معطر است. عطر آن پس از خشک شدن بیشتر می شود.


● ترکیبات شیمیایی

ریشه سنبل الطیب حاوی ۱ درصد اسانس است. این اسانس درریشه تازه بیشتر است و به تدریج که ریشه خشک می شود مقدار اسانس آن کاهش یافته ولی بوی آن قوی تر می شود. اسانس تازه برنگ سبز مایل به زرد است ولی در اثر ماندن غلیظ می شود. آثار دارویی ریشه تازه آن سه برابر خشک شده آن است. سنبل الطیب باید در حرارت کم خشک شود و در حرارت بالا تمام اثر دارویی آن از بین می رود.


● خواص داروئی

ریشه سنبل الطیب از نظرطب قدیم ایران گرم و خشک است خواص مهم آن به شرح زیر است. اثر ضد تشنج دارد، در رفع ناراحتی های عصبی و هیستری مفید است،ضد اسپاسم و آرام بخش است، تب بر است، بیخوابی را درمان می کند، ضد کرم معده و روده است، ضد هیجان است، میگرن را برطرف می کند، برای برطرف کردن دلهره، تشویش و نگرانی مفید است، در درمان بیماری مالیخولیا اثر مفید دارد، در برطرف کردن درد سیاتیک موثر است، سکسکه مداوم را از بین می برد، درد سینه را برطرف می کند، استفراغ را برطرف می کند، در معالجه مرض قند موثر است، گرد سنبل الطیب را روی زخم ها بپاشید التیام یابند.


● طرز استفاده

۱) گرد سنبل الطیب: ریشه سنبل الطیب را خرد کرده و در حرارت ۴۰ درجه خشک کنید. سپس آنرا آسیاب کنید و از الک ریز در کنید. گرد آن به عنوان ضد تشنج به کار می رود. مقدار مصرف آن ۵-۱۰ گرم در روز است.

۲) مخلوط سنبل الطیب: ۴ گرم گرد ریشه سنبل الطیب را با ۴ گرم رازیانه و ۴ گرم قند سائیده و مخلوط کنید،این مخلوط را چهار قسمت کرده و در طول روز به فواصل مساوی بخورید.

۳) تنتور والریان: ۱۰۰ گرم ریشه سنبل الطیب ([Only Registered And Activated Users Can See Links]) را خرد کرده و در نیم لیتر الکل طبی ۶۰ درجه بریزید و بگذارید بماند. هر روز چند بار آن را بهم بزنید و پس از ۱۵ روز آنرا صاف کرده و در شیشه دربسته نگهداری کنید .مقدار مصرف آن ۱۰-۳۰ قطره می باشد.


● مضرات

چون سنبل الطیب برای کلیه مضر است باید آنرا با کتیرا خورد.